W dniach 27-28 września w niemieckiej Bremie odbyła się konferencja dotycząca technologii carbon capture. Wydarzenie dało przestrzeń do rozmów na temat tego, jak w przyszłości będzie przebiegać wychwytywanie dwutlenku węgla oraz co musi się stać, aby inwestycje w ten obszar zyskały na popularności.

Reklama

Kongres Carbon Capture – zarejestruj się już dziś!


Jak powstają instalacje CCS?

Wychwytywanie dwutlenku węgla nie jest nową koncepcją. Carl Fortin, global business manager w ExxonMobil Low Carbon Solutions podkreślał 30-letnie doświadczenie firmy w tworzeniu rozwiązań dla tego sektora.

Model projektowania instalacji przez to przedsiębiorstwo jest prosty i opiera się na dwóch filarach: zlokalizowaniu źródła emisji i dopasowaniu sposobu na ich neutralizację. Instalacje CCS nie są uniwersalne, ich budowa i zastosowane technologie różnią się w zależności od obiektu, przy którym mają powstać i celów dalszego zagospodarowania dwutlenku węgla.

Sekwestracja i wychwyt CO2 wykorzystywane są m.in. w produkcji amoniaku, etanolu czy cementu. Dekarbonizacja będzie popularyzować się także w innych gałęziach przemysłu, jednym z jej kierunków stanie się m.in. sektor nafty i gazu. Bez CCSU niemożliwe będzie osiągnięcie celu zeroemisyjności wyznaczonego na 2050 r. prze UE.


Carbon capture – czytaj więcej!


Co może pomóc w rozwoju rynku?

Przede wszystkim o carbon capture nadal niewiele się mówi, a samo pojęcie sekwestracji CO2 nie przebija się do powszechnej świadomości. Ten obszar wymaga odpowiedniego marketingu, aby zwiększyć ilość budowanych instalacji. Popularyzacja technologii doprowadzi do wzrostu skalowalności projektów, a co za tym idzie ich rozwoju technicznego oraz podniesienia bankowalności.

Budowa rynku wymaga także działań oddolnych na poziomie prawnym. Muszą powstać regulacje związane z operowaniem takimi instalacjami, na poziomie rządowym konieczne jest ustalenie standardów, a także wyznaczenie taryf gwarantujących opłacalność inwestycji. Zwrot następuje już na poziomie braku opłat wynikających z systemu ETS, jednak poszerzenie potencjału monetyzacji CO2 przyczyniłoby się do zachęcenia nowych podmiotów do stania się operatorami obiektów CCUS.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE