Poznańskie Zoo buduje biogazownię. Na terenie ogrodu postawi ją BIOWATT S.A. Jako substraty służyć będą odpady roślinne i zwierzęce. A energię wykorzystana będzie na potrzeby ogrodu m.in. do ogrzania słoniarni.
Władze Poznania poinformowały, że wyłoniono wykonawcę koncepcji budowy biogazowni na terenie Nowego ZOO. Powstanie takiego obiektu pozwoli na wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w oparciu o odpady pochodzące z działalności ogrodu zoologicznego.
Poznańskie Zoo buduje biogazownię
Idea gospodarki obiegu zamkniętego zakłada, że produkty, materiały oraz surowce będzie się wykorzystywać tak długo jak to możliwe. A wytwarzanie odpadów sprowadzone do minimum. Doskonałym przykładem realizacji tej idei jest koncepcja biogazowni w Nowym Zoo. Pozwoli na lokalne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w oparciu o odpady pochodzące z działalności ogrodu zoologicznego.
W poznańskim ZOO żyje obecnie niemal 2500 zwierząt, produkujących codziennie wiele ton bioodpadów. Wykorzystanie ich do produkcji biogazu w biogazowni posiada ogromny potencjał. Oprócz wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, produkty powstałe w procesie można wykorzystać jako nawóz oraz karmę dla owadów paszowych.
Miasto Poznań zawarło umowę na opracowanie wielowariantowej koncepcji budowy biogazowni na terenie Nowego ZOO w Poznaniu. Realizować ją będzie firma BIOWATT S.A. we współpracy z Oddziałem Miejskiego Energetyka. On ze strony miasta będzie sprawował nadzór merytoryczny nad wykonaniem dokumentacji.
Docelowo biogazownia o mocy co najmniej 250 kW wykonają w standardzie obiegu zamkniętego, wykorzystując substraty pochodzące z terenu ogrodu zoologicznego, tj. odchody zwierzęce i roślinne.
Sprawdź również: Odpady z zoo zasilają w energię szpital dla zwierząt
Całość odpadów zielonych oraz odchodów zwierzęcych, poddawać będą procesowi fermentacji metanowej. Otrzymany biogaz, po odpowiednim oczyszczeniu, byłby wykorzystywany do napędzania silników gazowych. Powstała w ten sposób energia elektryczna zasilałaby obiekty znajdujące się na terenie ogrodu zoologicznego, a powstające w kogeneracji ciepło mogłoby zostać wykorzystane do ogrzewania budynku słoniarni i innych pawilonów.
Biogazownia na terenie poznańskiego Zoo idealnie wpisuje się w politykę energetyczną miasta. Produkcja energii w biogazowni jest w pełni przyjazna środowisku naturalnemu, gdyż biogaz uznawany jest za odnawialne źródło energii. Ponadto realizacja inwestycji przełoży się na poprawę efektywności energetycznej, redukcję liczby i powierzchni składowisk bioodpadów, a także oszczędności kosztów energii.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Zieloną Gminę.W internecie za darmo:
Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!
Źródło: poznan.pl
Zdjęcie: Zoo w Poznaniu
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE