Enea Serwis i Zakłady Hipolita Cegielskiego podpisały 5 lipca wspólny list intencyjny. Poznań ma stać się miastem, w którym produkowane będą niezbędne komponenty dla fotowoltaiki.
List intencyjny stanowi, że Poznań stanie się miejscem budowy statycznych konstrukcji mocujących dla fotowoltaiki oraz trackerów, które przemieszczają się zgodnie z ruchem słońca. Ponadto znalazł się w nim zapis mówiący, że instalacja PV powstanie także na dachach tzw. „Ceglorza”, czyli budynku zakładów HCP.
Czytaj też: Ścieki z oczyszczalni „Czajka”, „Południe” i „Pruszków” źródłem ciepła dla Warszawy
Poznań – miasto doświadczeń
– Specjalizujemy się w produkcji skomplikowanych konstrukcji stalowych dla wielu branż, w tym offshore i energetyki. Zakłady H. Cegielski-Poznań SA, będące miejscem udanych wdrożeń wielu fantastycznych rozwiązań technicznych na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, to doskonały wybór Grupy Enea na ulokowanie innowacyjnego projektu konstrukcyjnego. Ponadto we współpracy z Grupą Enea upatrujemy szans na poprawę efektywności energetycznej i obniżenie kosztów produkcji przemysłowej dzięki wykorzystaniu energii ze źródeł fotowoltaicznych – komentuje Krzysztof Zalewski, prezes zarządu H. Cegielski-Poznań.
Wieloletnie, wszechstronne doświadczenie sprawia, że HCP jest gotowe podjąć się kolejnego nowego wyzwania technologicznego. Sam montaż paneli fotowoltaicznych na ponad 100-letnich dachach zakładów także będzie stanowił niecodzienne zadanie i już rozważa się, jak tego dokonać i gdzie alternatywnie można przenieść farmę słoneczną w razie niepowodzenia.
Współpraca Enei i HCP obejmie także innowacyjny projket budowy farmy agrofotowoltaicznej.
– Potencjał instalacji nadążnej jest bardzo duży. Poza standardowymi zastosowaniami chcemy zainteresować naszym produktem rolników i przedsiębiorstwa rolne. W Polsce tzw. agrofotowoltaika ma ogromny potencjał, który chcemy zagospodarować. Nasza instalacja to umożliwia, gdyż dzięki funkcji pozwalającej na zmianę położenia paneli możliwe staje się prowadzenie produkcji rolnej pod instalacją fotowoltaiczną. Zastosowań i możliwości jest wiele – chcemy je zbadać w kolejnych miesiącach we współpracy z partnerem rolnym i wybudować na bazie naszej instalacji testową, prototypową farmę agrofotowoltaiczną, tak aby na przykładzie móc pokazać zalety nowej technologii. Wpisuje się to w dążenie Grupy Enea do tworzenia tzw. nowych linii biznesowych – powiedział Sławomir Szczot, wiceprezes zarządu ds. rozwoju Enea Serwis.
Szczegóły trackera fotowoltaicznego
Trackery, które będą produkowane przez poznańskie zakłady, to prototypowa instalacja Enei. Została ona już zrealizowana testowo przy siedzibie spółki i okazuje się bardzo efektywna. Instalacja ma być modułowa, co zapewni jej elastyczność – nada się zarówno do małej przydomowej produkcji energii, jak i do wielkoskalowych farm energetycznych.
Czytaj też: Wzrost odmów przyłączeń do sieci i przeszkody w rozwoju OZE – nowy raport Prezesa URE
Fotowoltaika z systemem trackerów ma tę zaletę, że panele pochłaniają światło słoneczne dłużej. Przekłada się to na produkcję w okresach, gdy zapotrzebowanie energetyczne jest szczytowe, a PV na statycznych konstrukcjach nie są już w stanie pracować. Ponadto trackery są zaopatrzone w automatyczne systemy bezpieczeństwa, które podczas silnych wiatrów układają panele w bezpieczny sposób.
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!Zdjęcie: Głos Wielkopolski
Źródło: Głos Wielkopolski
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE