Kryzys klimatyczny jest faktem. Pięć osób postanowiło to uświadomić polskiemu rządowi pozywając Skarb Państwa. Powodem są bezczynność i zaniechania w kwestii działań na rzecz poprawy klimatu.

Reklama

Pierwszy taki pozew obywatelski

Monika Stasiak troszczy się o przyszłość syna. Piotr Nowakowski na co dzień obserwuje pogarszającą się kondycję swojego lasu w Wielkopolsce. Małgorzata Górska walczy z podtopieniami domu, które powodują coraz częstsze nawałnice. Piotr Romanowski, właściciel ekologicznego gospodarstwa rolnego na Warmi i Mazurach traci wodę. Maya Ozbayoglu licealistka i działaczka klimatyczna, wie, że jest przedstawicielką ostatniego pokolenia, które może jeszcze coś zrobić.

 Postulaty

Pięć osób świadomych zmian klimatu i osobiście ich doświadczających w codziennym życiu postanowiło pozwać Skarb Państwa za opieszałość i lekceważenie. Za bezczynność, w obliczu której postanowili zażądać konkretnych działań. Wśród ich postulatów są m.in. osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2043 roku oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 60 procent do 2030 roku.


Czytaj także: Unia Europejska odnotowuje spadek emisji CO2 w 2020 r.


Pozew obywatelski – prawnicy pomogą

W walce mogą liczyć na wsparcie Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i Kancelarii Gessel. Jednak, jak podkreślają, nie walczą o odszkodowania. Walczą, by rząd dostrzegł to, że problem dotyczy nas tu i teraz. Powracające susze czy nawałnice, ulewy i trąby powietrzne to niebezpieczne zjawiska, będące konsekwencją zmian klimatu, z którymi wszyscy się zmagamy już dziś.

– To są namacalne szkody i będą one tylko rosły, jeśli odpowiedzialny za kształtowanie rzeczywistości gospodarczej rząd nie zrobi nic, aby zapobiec katastrofie klimatycznej – podkreśla w komunikacie dr Marcin Stoczkiewicz, prawnik z Fundacji ClientEarth.

Celem tego bezprecedensowego obywatelskiego pozwu, jak podkreślają sami pozywający, jest zmuszenie rządzących, by wzięli odpowiedzialność za naszą wspólną klimatyczną przyszłość.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE