Enea Innowacje i Politechnika Lubelska podjęły współpracę w zakresie opracowania metod ograniczenia odpadów przemysłowych. W ramach wspólnego działania uczelnia i spółka z Grupy Enea będą pracować nad technologią dotyczącą utylizacji paneli fotowoltaicznych.

Reklama

Enea Innowacje i Politechnika Lubelska razem

Umowę o współpracy podpisali prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej oraz Jacek Dziuba, prezes Enei Innowacje. Na mocy tych ustaleń naukowcy z Politechniki i specjaliści z Enei będą pracować wspólnie nad technologią utylizacji paneli fotowoltaicznych. Ich celem jest też stworzenie metody zagospodarowania popiołów lotnych ze współspalania biomasy.

Ponowne wykorzystanie odpadów przemysłowych

Rozwiązania technologiczne uzyskane w wyniku ukierunkowanych w tym zakresie prac badawczo-naukowych przyczynią się do poprawy jakości środowiska naturalnego. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie odpadów przemysłowych tak, aby móc je powtórnie zagospodarować w procesach produkcyjnych.


Czytaj także: Enea Połaniec zakończyła modernizację


Wspólna praca się opłaca

– Sektor OZE wymaga ciągłego rozwoju w oparciu o najnowocześniejsze technologie, co pozwoli w przyszłości jeszcze lepiej wykorzystać jego potencjał. Równocześnie naszym zadaniem jest też dbanie o środowisko naturalne i poszukiwanie rozwiązań, które spełniają kryteria gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym zagospodarowania wyeksploatowanych urządzeń, gdy zostaną zastąpione nowocześniejszymi technologiami. Jestem przekonany, że współpraca Enei Innowacje i Politechniki Lubelskiej przyniesie nowatorskie rozwiązania wspierające rozwój OZE w Polsce – powiedział Paweł Szczeszek, prezes Enei.

Enea (i jej) Innowacje

Enea Innowacje poszukuje rozwiązań, które przyczynią się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Również tych, które będą wykorzystywać najnowsze możliwości technologiczne w celu optymalizacji i zwiększenia efektywności systemu energetycznego. Obszary tematyczne poszukiwań nowoczesnych rozwiązań biznesowych i technologicznych, to przede wszystkim gospodarka o obiegu zamkniętym, magazynowanie energii, nowe technologie OZE. Ale także  elektromobilność, smart city, big data, sztuczna inteligencja, automatyzacja, internet rzeczy oraz obsługa klientów.

– Naszym celem jest uzyskanie efektu końcowego w postaci wykreowania, wdrożenia i stosowania innowacji w obszarze szeroko rozumianej energetyki, dedykowanych m.in. liniom biznesowym i spółkom z Grupy Enea. Jestem przekonany, że taką możliwość da nam nawiązanie współpracy z Politechniką Lubelską i jej naukowcami – podkreślił Jacek Dziuba, prezes Enei Innowacje.

Wymierne korzyści

Decyzję o współpracy z Eneą Innowacje pozytywnie ocenia także rektor Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, podkreślając płynące z niej korzyści:

– Politechnika Lubelska jest uczelnią techniczną i komercjalizacja badań naukowych to kierunek, w którym powinniśmy podążać. Mam nadzieję, że podpisana dzisiaj umowa o współpracy ze spółką z Grupy Enea przyniesie wymierne korzyści naszej uczelni oraz polskiej gospodarce w postaci wdrożenia w przemyśle wypracowanych rozwiązań.

Magazyn Biomasa – sierpień 2021:

źródło i fot. Enea
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE