Modułowa biometanownia może przyczynić się do wielkoskalowej i szybkiej budowy wielu instalacji w Polsce oraz na świecie. Tego typu projekty skracają drogę do przyspieszenia transformacji energetycznej. Nie bez powodu Sieć Badawcza Łukasiewicz postanowiła zbudować taki obiekt.
To już oficjalne
Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych ogłosił, że rozpoczyna budowę instalacji oczyszczania biogazu do biometanu. Będzie to pierwszy tego typu projekt oparty na polskiej myśli technicznej. Instalacja będzie realizowana na terenie Czystego Regionu Sp. z o.o. Do współpracy włączy się także Envirogas Sp. z o.o.
Czytaj też: Przeprowadzą wychwyt CO2 z produkcji biometanu
Projekt zakłada wykorzystanie sorbentów opracowanych przez Instytut Nowych Syntez Chemicznych. Pozwoli to połączyć różne polskie technologie w ramach jednej instalacji. Modułowa biometanownia będzie blokowała ulatnianie się metanu do atmosfery, a więc ogranicz emisję gazów cieplarnianych, co jest pożądanym zjawiskiem w dobie narastającego problemu globalnego ocieplenia. Ponadto powstający w instalacji biometan ma spełniać najwyższe standardy jakości, podyktowane wymogami ze strony operatorów sieci gazowych.
– Ten projekt nie tylko podkreśla znaczący wkład Polski w rozwój ekologicznych technologii, ale także ma ogromny potencjał zmniejszenia emisji szkodliwych substancji. Dzięki niemu przyczyniamy się do ochrony środowiska na poziomie lokalnym i globalnym – czytamy w komunikacie ogłoszonym przez Instytut.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa
Źródło: LinkedIn