Gazy cieplarniane odpowiadają za postępujące zmiany klimatyczne, a oczy całego świata zwrócone są w kierunku ograniczenia tego zjawiska. Sumitomo inwestuje w instalację, dzięki której możliwy będzie wychwyt CO2 już po jego uwolnieniu. W efekcie emisyjność produkcji biometanu z instalacji zostanie znacznie obniżona.

Reklama

Zdekarbonizowana biomasa i biometan

Sumitomo Corporation zainwestowała w Inherit Carbon Solutions AS (Inherit), norweską firmę zajmującą się usuwaniem CO2 z atmosfery w procesie produkcji biometanu. Inherit specjalizuje się w usuwaniu CO2 pochodzącego z biomasy. W ramach tego procesu dwutlenek węgla emitowany, następnie przy wytwarzaniu biometanu zostaje wychwycony i poddany geologicznej sekwestracji w geologicznym składowisku.


Kongres Carbon Capture – sprawdź!


Norweska firma zamierza wykorzystać składowanie CO2 w krajach nordyckich do tworzenia kredytów węglowych pochodzących z CDR (Carbon Dioxide Removal) od 2025 r. i podpisała już umowy na ich odbiór z Microsoftem i innymi firmami. Sumitomo powiedział, że przewiduje się, że rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla wzrośnie z obecnych 2,1 miliarda dolarów (1,9 miliarda euro) do 80 miliardów dolarów (73,4 miliarda euro) do 2030 roku.

Wychwyt CO2 w milionach ton

– Łącząc naszą globalną sieć i zdolność kredytową z doświadczeniem Inherit w zakresie CDR, Sumitomo Corporation i Inherit dążą do usunięcia milionów ton CO2 z atmosfery w ciągu następnej dekady – powiedział przedstawiciel Sumitomo. – Współpraca będzie polegać na zabezpieczeniu niezbędnych dostawców pamięci masowej w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Dodatkowo partnerstwo skupi się na tworzeniu kredytów CDR. Praktyczne wdrożenie kreacji kredytów CDR przyspieszy rozwój łańcucha wartości CCUS, przyczyniając się w ten sposób do urzeczywistnienie społeczeństwa neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla – dodał.


Carbon capture. Pierwsza taka gazeta na rynku!


CDR to technologia zakładająca wychwytywanie dwutlenku węgla, który już zdążył zostać uwolniony do atmosfery. To w zasadniczy sposób różni go do CCUS, ponieważ w tego typu technologiach gaz cieplarniany jest wychwytywany jeszcze zanim zdąży uwolnić się do atmosfery.

Zdjęcie i źródło: Sumitomo Corp.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE