2 września 2019 r. ruszyła baza urządzeń grzewczych spełniających wymagania programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

W ramach realizacji tego projektu IOŚ-PIB stworzy bazę danych urządzeń grzewczych na paliwa stałe, ciekłe i  gazowe, a także, co jest szczególnie ważne, urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, na zakup i montaż których będzie można uzyskać wsparcie w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Reklama

Dane będą uporządkowane i na bieżąco aktualizowane. Dostępne dla wszystkich zainteresowanych na terenie całego kraju.

– Jednym z głównych problemów, z jakim mierzą się beneficjenci programu „Czyste Powietrze”, jest kwestia właściwego doboru urządzeń grzewczych. Wynika on z braku powszechnie dostępnego, ujednoliconego źródła wiedzy na temat możliwych do wykorzystania urządzeń proponowanych na rynku. Dlatego też IOŚ-PIB w ramach wsparcia programu priorytetowego zrealizuje i będzie aktywnie prowadził bazę danych urządzeń grzewczych. Spełniających wymagania programu – mówi dyrektor IOŚ-PIB, dr inż. Krystian Szczepański.

Rezultatem prowadzonych działań ma być uproszczony proces składania, a następnie rozpatrywania przedkładanych wniosków. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządy uczestniczące w programie nie będą już musiały tworzyć oddzielnych zestawień.


Wszystko o programie „Czyste Powietrze”. Kliknij i sprawdź!


Dostępność bazy urządzeń ma pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych przez wnioskodawców i pozwolić im na szybkie porównanie parametrów energetyczno-emisyjnych urządzeń, co z kolei spowoduje zwiększenie udziału w rynku najlepszych urządzeń, a tym samym stabilną i ciągłą poprawę jakości powietrza.

Ponadto będzie to skutecznie eliminować występowanie przypadków nieuczciwej konkurencji ze strony firm producenckich, które nie podjęły wysiłku organizacyjnego i finansowego dla wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań w konstrukcji swoich produktów. Aktualnie dostępny jest pierwszy moduł strony przeznaczony dla producentów urządzeń grzewczych.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj.

Tekst: Piotr Zacharski i Michał Chędożko, IOŚ
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE