Podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej przedstawiono doroczny raport o stanie branży. Jak wynika z podsumowania „ostatni rok przyniósł przyspieszenie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej, ale potencjał jej rozwoju na obecnych warunkach jest bliski wyczerpania”.

Reklama

Raport został przygotowany przez analityków PSEW, firmy doradcze TPA Poland i Baker Tilly TPA oraz kancelarię prawną DWF.

Lądowa energetyka wiatrowa

– Lądowa energetyka wiatrowa przyspiesza, a branża wraca do przygotowywania zupełnie nowych projektów – podkreślał Janusz Gajowiecki, prezes PSEW, podczas prezentacji raportu.

Zgodnie z danymi zawartymi w dokumencie, na koniec 2022 r. w Polsce działały elektrownie wiatrowe o mocy 8,25 GW. W ubiegłym roku przybyło ponad 1,1 GW. Wszystkie OZE w ubiegłym roku dostarczyły 21% energii elektrycznej, z czego sam wiatr – 10,8%.

Jak jednak oceniał Wojciech Sztuba z TPA Poland, aukcyjny model wsparcia dla OZE w Polsce – szczególnie w przypadku energetyki wiatrowej na lądzie – przestał się sprawdzać.

– Nie ma już projektów gotowych do wzięcia udziału w kolejnych aukcjach. Budżety wsparcia były wyczerpywane zaledwie w połowie. To oznacza, że część inwestorów już nie decyduje się na ten sposób zabezpieczenia rentowności projektu – podkreślił Sztuba.

Jak wskazano w raporcie, obecnie w Polsce projekty o mocy ok. 3 GW są w różnych fazach budowy. Docelowo moc farm wiatrowych przekroczy nieco 11 GW. Według ekspertów do końca dekady powstanie jeszcze 2-3 GW.


Czytaj również: Odnawialne źródła energii priorytetem dla Śląska


Transformacja energetyczna

Polskie Sieci Energetyczne podają, że potencjał OZE wskazuje na możliwość produkcji ponad 100 TWh rocznie energii odnawialnej w perspektywie roku 2030, co istotnie przekroczy 50% zapotrzebowania. Dlatego też pierwszego dnia konferencji rozmawiano o szeroko pojętej transformacji energetycznej: jak ją zaplanować, skutecznie wdrożyć i efektywnie zarządzać. Przedstawiono szereg rozwiązań w dziedzinie nowych technologii, które służyć mają ograniczaniu śladu węglowego.

W trakcie specjalnego „okrągłego stołu” debatowano o odbudowie Ukrainy i jak sytuacja w tym kraju wpłynie na transformację energetyczną w Polsce. Obecnie ukraiński sektor energetyczny przechodzi przez trudny okres transformacji. Kraj ten jest uzależniony od importu paliw kopalnych, a wiele elektrowni cieplnych jest uszkodzonych i niezdolnych do pracy. W tej sytuacji konieczne jest pilniejsze rozwijanie źródeł energii odnawialnej.


Czytaj również: OZE w czasie wojny: 100 km od linii frontu powstała ukraińska farma wiatrowa


Morska energetyka wiatrowa

W wielu panelach dyskusyjnych przewijał się temat morskiej energetyki wiatrowej. Eksperci zastanawiali się, czy już należy odnotować nowe otwarcie w tym sektorze OZE oraz starali się odpowiedzieć, czego potrzebuje II faza polskich projektów z tej dziedziny.

– Jesteśmy gotowi, by być siłą napędową transformacji energetycznej w Polsce i wykorzystywać naszą specjalistyczną wiedzę, aby przyczynić się do dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego – stwierdził Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland z RWE Renewables.


Czytaj również: Rozwój prac nad morskimi farmami wiatrowymi w Polsce


Energetyka wiatrowa wsparciem dla zielonego wodoru

Polska jest jednym z czołowych globalnych producentów wodoru z roczną produkcją ok. 1 mln ton. Jednak za całą produkcję odpowiadają paliwa kopalne. Ogromny potencjał, aby wesprzeć produkcję zielonego wodoru, ma energetyka wiatrowa.

Podczas konferencji wiele miejsca poświęcono również nowym technologiom. Goście specjalnego panelu przekonywali, że konieczne jest tworzenie, komercjalizacja i wykorzystywanie na szeroką skalę innowacyjnych maszyn i i materiałów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możliwa jest ciągła optymalizacja produkcji, dystrybucji, magazynowania energii, a także ciągła poprawa efektywności energetycznej i w konsekwencji ograniczanie śladu środowiskowego całej branży.

 

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: PAP MediaRoom

zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE