Polskie sklepy Netto zyskają alternatywne źródła energii

netto zielona transformacja

Salling Group – duński gigant branży spożywczej, właściciel sieci sklepów Netto chce uniezależnić się od rosyjskiego gazu. W związku z sytuacją w Ukrainie koncern zapowiedział duże inwestycje w obszarze transformacji energetycznej. Polskie sklepy Netto zyskają alternatywne źródła energii.

500 000 000 zł na transformację energetyczną

Grupa Salling zainwestuje pół miliarda złotych w transformację energetyczną. Ma ona przyspieszyć uniezależnienie się od rosyjskiego gazu, jak również osiągnięcie założonych celów klimatycznych. W wyniku zaplanowanych działań  w ciągu najbliższych trzech lat Salling Group usunie kotły gazowe z 750 sklepów w Danii, Niemczech i Polsce i zastąpi je elektrycznymi pompami ciepła. Jednocześnie grupa instaluje ogniwa słoneczne na dachach łącznie 570 duńskich, niemieckich i polskich sklepów, magazynów i biurowców. 

-W ramach naszych ambicji klimatycznych mieliśmy jasny plan zmniejszenia zużycia energii w całej grupie i na trzech rynkach, na których działamy. Obecna sytuacja energetyczna z rosnącymi cenami i zależnością od Rosji wywiera dalszą presję na potrzebę zmiany i dlatego zdecydowaliśmy się przyspieszyć inwestycje ”- mówi dyrektor generalny Salling Group Per Bank i kontynuuje. –  Inwestując mocno w redukcję zużycia energii tu i teraz, jesteśmy w stanie prowadzić zdrowy biznes zarówno teraz, jak iw przyszłości – mówi Per Bank


Czytaj też: OZE uniezależni nas od Rosji? Europejski plan REPowerEU


Pompy ciepła, panele słoneczne i mniejsze zużycie energii

Jak podaje firma w komunikacie, koszt inwestycji to równowartość 500 000 000 zł.  Działania mają na celu zmniejszenie zużycia energii, a także produkcję zielonej energii w trzech lokalizacjach: w Danii, Niemczech i Polsce. Realizacja planu obejmuje m.in. wymianę pieców gazowych i zastąpienie ich pompami ciepła oraz instalację paneli słonecznych w 570 istniejących lokalizacjach. W przyszłości instalacje fotowoltaiczne mają pojawiać we wszystkich nowych budynkach należących do grupy Salling.

Zielona transformacja w Polsce

Jednym z wyzwań Grupy Salling w zielonej transformacji jest uniezależnienie od energii z paliw kopalnych. Podjęte inicjatywy są znaczącym krokiem w tym kierunku.

W Polsce wymiana 400 kotłów gazowych na pompy ciepła ma zakończyć się w 2024 r. W kwestii instalacji  fotowoltaicznych w naszym kraju szacuje się, że do 2028 roku panele PV zostaną zamontowane na dachach ponad 200 sklepów i części centrów dystrybucyjnych. Ponadto firma deklaruje, że do 2026 roku zainstaluje w swoich sklepach nowe energooszczędne lady chłodnicze i drzwi do systemów chłodniczych.

– W perspektywie zaledwie sześciu lat Netto w Polsce znacznie zwiększy swoją efektywność energetyczną. Zaplanowane inwestycje to konkretne rozwiązania, które w istotny sposób wpłyną na realizację naszych ambicji klimatycznych – podkreśla Jerzy Tymofiejew, Chief Investment Officer w Netto Polska.

 

Rynek biogazu i biometanu:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: sallinggroup.com , wiadomoscihandlowe.pl

zdjęcie: portalspozywczy.pl

This post is also available in: polski

ael