System certyfikacji ENplus gwarantuje wysoką jakość pelletu drzewnego. Według analiz w 2021 r. całkowita produkcja certyfikowanego pelletu wyniosła 13,6 mln ton, a w 2022 r. miała przekroczyć 14 mln ton. Polska jest w czołówce producentów pelletu z certyfikatem.
Certyfikat ENplus, oprócz wysokiej jakości, uwzględnia także kryteria zrównoważonego rozwoju oraz bezpieczeństwa dostaw. W ciągu ostatnich kilku lat system certyfikacji został przyjęty przez wielu producentów na różnych rynkach, gdzie pellet jest coraz częściej uznawany za bardzo wydajną alternatywę dla paliw kopalnych.
Jak wskazują statystyki produkcja pelletu z certyfikatem na całym świecie sukcesywnie wzrasta.
Zarejestruj się na Warsztaty pelletowe!
Polska na 4. miejscu na świecie
Także w Polsce rośnie liczba wytwórców pelletu sygnowanego oznaczeniem ENplus. W zestawieniu 10 liderów w produkcji certyfikowanego pelletu w 2021 r. uplasowaliśmy się na 4. miejscu.
Najlepszy wynik odnotowały Niemcy z 3,3 mln ton. Drugie miejsce zajęła Austria z produkcją prawie 1,5 miliona ton. Na wykresie znalazła się również Rosja, należy jednak pamiętać o tym, że w związku z agresją na Ukrainę, Europejska Rada Pelletu zadecydowała o zawieszeniu wszystkich europejskich certyfikatów systemu ENplus dla producentów i dystrybutorów pelletu drzewnego z Rosji i Białorusi.
GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!
Popyt na certyfikowany pellet wzrośnie
„Zapotrzebowanie na certyfikację jest teraz napędzane przez konsumentów, których motywuje bardziej przystępna cena pelletu premium w porównaniu z ceną gazu i energii elektrycznej oraz ich przyjazny dla środowiska charakter. Nasz wywiad rynkowy wskazuje na rosnącą sprzedaż urządzeń na pellet, co nieuchronnie doprowadzi do dużego popytu na certyfikowany pellet następnej zimy. Dlatego cieszy nas stały napływ nowych wniosków o certyfikację, a także potencjalny wzrost produkcji przewidywany przez wielu już certyfikowanych producentów – komentuje Catalina-Elena Dumitru, dyrektor programu.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: enplus-pellets.eu, biomassmagazine.com
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE