Na razie ta zmiana dotyczy zaledwie jednego odcinka, jednak jest zwiastunem zielonego kierunku, jaki obrała Polska Spółka Gazownictwa. Pomiędzy Jelenią Górą i Piechowicami można będzie zatłaczać wodór do sieci jako domieszkę do gazu ziemnego. To przełom dla rynku energetycznego, ponieważ to pierwszy taki gazociąg w Polsce i wyznaczył on standardy w zakresie przesyłu gazu.
Certyfikowany wodorociąg
Instytut Nafty i Gazu nadał certyfikat gazociągowi na linii Jelenia Góra – Piechowice. To wydarzenie o ogromnym znaczeniu nie tylko dla PSG, ale też całej branży gazowniczej. Bo do tej pory nie było norm technicznych w zakresie dystrybucji mieszanek gazów z użyciem istniejącej infrastruktury.
– Ze względu na nowatorski charakter projektu, w pierwszej kolejności opracowane zostały kryteria oceny obejmujące swym zakresem zarówno wymagania dla wyrobów do budowy gazociągu, jak i technologii jego budowy. Kolejnym krokiem było wykonanie specjalistycznych badań oraz analiz, a następnie ocena spełnienia postawionych wymagań i jakości zrealizowanych prac technologicznych. Uważam, że zakończona inwestycja jest ważnym krokiem w dążeniu do transformacji energetycznej gospodarki – powiedział dr hab. inż. Jacek Jaworski dyrektor INIG-PIB.
Czytaj też: W elektrowni Połaniec inwestują w Zielony Blok
Nowatorskie przedsięwzięcie – wodór do sieci
Projekt rozpoczęto jeszcze w lipcu 2023 r., a jego koszt wyniósł ponad 11 mln zł. W prekursorskie przedsięwzięcie włączyła się także spółka „GAZ” w charakterze wykonawcy projektu. W efekcie podjętych działań powstał gazociąg średniego ciśnienia o długości ok. 7 km, który może przesyłać gaz ziemny z domieszką wodoru do 20% objętości.
– To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce, która jest bezpośrednią odpowiedzią na rosnące wyzwania dotyczące zrównoważonej energetyki. Wierzymy, że zakończony projekt to świetny początek transformacji energetycznej w kierunku zapewnienia zdolności transportu sieciami gazowymi mieszanin zawierających gazy zdekarbonizowane – mówił Karol Papiernik, Prezes Zarządu „GAZ” Sp. z o.o.
Wodór to nie jedyny gaz odnawialny, jaki PSG może zatłaczać do sieci.
Zarejestruj się na Kongres Biometanu
– Od zeszłego roku głośno mówimy, że jesteśmy gotowi na to, by dystrybuować naszymi sieciami biometan, natomiast od teraz możemy powiedzieć, że mamy już także gazociąg, którym możemy przesyłać gaz z domieszkami wodoru. To bardzo ważny krok naprzód, który nie tylko pozwala nam realizować cele Polskiej Strategii Wodorowej, ale również przybliża nas do tego, aby w przyszłości stać się najważniejszym graczem na polskim rynku, który będzie dostarczał klientom do ogrzewania czysty wodór – skomentował Robert Więckowski, prezes PSG.
Zdjęcie i źródło: PSG
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE