Nowy transformator blokowy to kolejna inwestycja, jaką planuje Enea Połaniec w swojej elektrowni. Kosztem 25 mln zł firma chce usprawnić pracę bloku energetycznego na biomasę.

Reklama

Na początku marca Enea Elektrownia Połaniec podpisała umowę z firmą EthosEnergy na dostawę transformatora blokowego o mocy 290 MVA i napięciu 400 kV, który będzie przeznaczony dla bloku nr 9 wykorzystującego jako paliwo biomasę (tzw. „Zielony Blok”).

– Bezpieczeństwo produkcji energii jest dla nas priorytetem. Nowy transformator blokowy, który wprowadzimy do naszego zakładu, nie tylko zwiększy wydajność i efektywność naszych operacji, ale także umożliwi nam pracę na wysokim poziomie. To krok w kierunku zapewnienia stabilności naszej produkcji, co ma kluczowe znaczenie dla dostarczania energii w sposób niezawodny i bezpieczny – podkreślił Jacek Janas, p.o. prezes Enei Połaniec.

Transformatory blokowe to ogniwa łączące elektrownię z siecią elektroenergetyczną, pełniące ważną rolę w przesyłaniu energii elektrycznej z elektrowni do odbiorców w sposób nieprzerwany i niezawodny. Nowy transformator dla Elektrowni Połaniec ma zagwarantować sprawną pracę bloku nr 9.


Ile i jaką biomasę spala Połaniec? Sąd nakazuje ujawniać dane


Jak zakłada Enea, dodatkowo dzięki konfiguracji, umożliwiającej pracę na wyprowadzeniu mocy z bloków energetycznych nr 5, 6 i 7, poprawi również regulacyjność i wydłuży czas eksploatacji tych jednostek. Nowe urządzenie poprawi efektywność przesyłu energii, co pozwoli zaoszczędzić 1500 MWh energii elektrycznej w skali roku. Umowa z EthosEnergy przewiduje dostawę nowego urządzenia w 2026 r.

Źródło i zdjęcie: Enea

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE