Dziś upływa termin udziału w konsultacjach publicznych projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych. Polska Organizacja Biometanu przedstawiła swoje stanowisko.

Reklama

Krok do uruchomienia branży biometanowej w Polsce

4 kwietnia br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępniło projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych. (nr z wykazu RCL: UC485). Zdaniem Polskiej Organizacji Biometanu (POB) pojawienie się kolejnego, po zaprezentowanym w marcu 2023 r. projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii, dokumentu związanego z wytwarzaniem biometanu z biogazu rolniczego stanowi następny istotny krok do realnego uruchomienia branży biometanowej w Polsce.

Postulaty POB

Biorąc jednak pod uwagę obecny etap rozwoju sektora biometanu w Polsce – brak jakiejkolwiek instalacji wytwarzającej biometan, zdaniem POB zaproponowanymi w projekcie ustawy preferencyjnymi rozwiązaniami powinny zostać objęte wszystkie, nie tylko rolnicze, podmioty zainteresowane inwestycjami w biogazownie rolnicze. Istotne jest, aby ograniczyć zidentyfikowane przez POB bariery w dwóch kluczowych zakresach rozwoju branży, czyli integracji instalacji wytwarzających biometan z siecią gazową oraz ułatwień w procesie inwestycyjno-budowlanym nowych instalacji biogazowych. Wśród głównych postulatów POB jest zapewnienie możliwości technicznych wprowadzania biometanu do dystrybucyjnych oraz przesyłowych sieci gazowych w Polsce.


Czytaj też: W Hiszpanii podpisano kontrakt na budowę 6 nowych biometanowni


W ocenie POB nowa branża nie powstanie bez wprowadzenia unormowań w zakresie ułatwienia oraz przyspieszenia poszczególnych etapów procesu inwestycyjno-budowlanego w instalacje biometanowe, m.in.: decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, pozwoleń na budowę i pozwoleń na użytkowanie. Konieczne jest objęcie tych inwestycji szczególnym reżimem prawnym jako inwestycji celu publicznego.

„Uważamy, że zdecydowanie trzeba odejść od postulatów legislacyjnych umożliwiających budowę instalacji biometanowych wyłącznie w ramach zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Wdrożenie takiej regulacji w praktyce drastycznie wstrzyma rozwój projektów biometanowych. Brakuje nam również ułatwień w procedurze środowiskowej.” – podkreśla Michał Tarka, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Biometanu.

Polska Organizacja Biometanu proponuje rozważenie zwolnienia z obowiązku uzyskiwania decyzji środowiskowych instalacji umożliwiających wytwarzanie do 10 mln m3 biometanu rocznie, co odpowiada instalacji OZE o mocy do 5 MW. Wynikałoby to z korzystnego wpływu funkcjonowania instalacji biometanowych na zagospodarowanie różnego rodzaju biodegradowalnych odpadów oraz sprzyjało ograniczeniu emisji do atmosfery gazów cieplarnianych oraz metanu. Polska Organizacja Biometanu proponuje również wyeliminowanie ograniczeń związanych z wykorzystaniem gruntów rolnych w ramach inwestycji w instalacje biometanowe.

„Zasadnicza część instalacji może być lokowana na gruntach rolnych, a dodatkowo instalacje biometanowe są niewątpliwie związane z działalnością rolno – spożywczą. Tym samym mogą wspierać rozwój obszarów wiejskich i stanowić „ostatnie ogniwo” w ramach gospodarki obiegu zamkniętego” – uzasadnia Dyrektor Michał Tarka.

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: komunikat POB

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE