Podczas gdy we Francji w ciągu zaledwie jednego roku powstało 200 nowych biometanowni, Polska w statystykach europejskich nadal nie może się poszczycić choćby jedną taką instalacją. Wydaje się jednak, że nareszcie zacznie się to zmieniać, bo biometanu będzie potrzebować wiele sektorów gospodarki.
Mimo, że według statystyk udziału odnawialnych źródeł energii w Polsce stopniowo rośnie, osiągając blisko 17 proc. w końcowym zużyciu energii i 21 proc. w energetyce, to jednak tempo tego wzrostu jest na razie niezadowalające.
– Przed państwem polskim ogromny wysiłek żeby zdekarbonizować gospodarkę – mówił w piątek podczas drugiego dnia 9. Kongresu Biogazu w Warszawie Jakub Safjański z Konfederacji Lewiatan. Ekspert organizacji zrzeszającej ponad 4 tys. firm członkowskich, przedstawił perspektywy wykorzystania biometanu w polskiej gospodarce.
Biometan będzie potrzebny
– Jesteśmy w przyszłości skazani na gaz. Spółka Gaz-System szacuje, że do 2030 r. potrzeba będzie w Polsce 22-27 mld m sześc. tego surowca i biometan też będzie potrzebny – mówił Safjański.
Kongres Biometanu – sprawdź!
W Europie już teraz produkowane jest 5,5, mld m sześc. biometanu rocznie i spodziewany jest dalszy wzrost. Tym bardziej, że dynamicznie rośnie liczba instalacji biometanowych. We Francji w ciągu ostatniego roku powstało aż 200 nowych biometanowni (łącznie Francja ma ich prawie 700). Do liderów należą ponadto Niemcy, Włochy, Holandia i Dania, ale biometanownie budują także nasi sąsiedzi z południa – w ciągu roku w Czechach otwarto 7 takich instalacji.
Jak możemy wykorzystać biometan?
Jak wykorzystywany jest biometan w Europie? Przede wszystkim w ogrzewaniu budynków (22 proc.), transporcie (19 proc.), do wytwarzania energii elektrycznej (15 proc.) i ogólnie przemyśle (14 proc.).
W przypadku Polski szczególnie dużą rolę biometan może odegrać w dekarbonizacji transportu.
– Tym bardziej, że w tym obszarze jesteśmy bardzo zapóźnieni. Udział OZE w transporcie to obecnie zaledwie 5,5 proc. – mówił ekspert Konfederacji Lewiatan.
Szczegółowe cele dotyczące wielkości produkcji biogazu i biometanu oraz jego wykorzystania w Polsce mają się pojawić w zrewidowanej wersji Krajowego Planu na rzecz Klimatu.
Lech Bojarski