– Dziś możemy być z siebie dumni, że wiele lat temu podjęliśmy wysiłek na rzecz budowy środowiska, w którym byśmy chcieli żyć i mieszkać oraz które będzie przyciągać gości z zagranicy. To udało się nam osiągnąć – powiedział podczas 26. edycji targów POLEKO, prezes Zarządu MTP Andrzej Byrt. Targi POLEKO to jedyne w Polsce wydarzenie branżowe, które towarzyszyło 25 lat transformacji ustrojowej i ekologicznej w naszym kraju.
Nie da się zaprzeczyć, że postęp gospodarczy wpływa na rozwój ekologiczny: pozwala lepiej dbać o środowisko naturalne, wypracowywać „zielone” technologie, oszczędzać zasoby i maksymalizować recykling. Targi POLEKO ze względu na długoletnią historię wzrastały równolegle z rozwojem gospodarki i ochrony środowiska w Polsce oraz brały bezpośredni udział w ich przekształcaniu i doskonaleniu. To jedyne wydarzenie w Polsce, podczas którego setki firm nieprzerwanie od 26 lat prezentowały osiągnięcia z zakresu ekologii.
Podsumowania, trendy i inspiracje
W ostatnim ćwierćwieczu Polska poczyniła ogromne postępy – wzrosła świadomość ekologiczna Polaków, nasz kraj wszedł w erę zrównoważonego rozwoju z poszanowaniem środowiska naturalnego. Te wszystkie zmiany, a także dorobek 25-lat wielu firm, w tym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, można było zobaczyć podczas tegorocznej edycji targów ekologicznych w Poznaniu. Była to z pewnością dobra okazja, by poznać bliżej potencjał gospodarczo-ekologiczny Polski oraz 17 pozostałych krajów uczestniczących w POLEKO i KOMTECHNIKA.
– Teraz mamy przed sobą nowe wyzwania. Bez innowacji, bez nowych technologii kolejne cele nie zostaną osiągnięte. Mam nadzieję, że najbliższe dni na targach POLEKO będą dla Państwa pełne dyskusji i nowych impulsów do działania – mówił na otwarciu targów Minister Środowiska Maciej Grabowski.
Czy tak rzeczywiście się stało? Niezaprzeczalnie POLEKO były miejscem wielu inspirujących rozmów na temat kierunków rozwoju oraz przyszłych trendów wielu branż uczestniczących w targach. Już otwierająca targi debata „Ekologia w jedności z ekonomią w perspektywie politycznej” była okazją do wymiany spostrzeżeń na temat zielonej transformacji. Wzięli w niej udział Ministrowie Środowiska: Maciej Nowicki, Tomasz Podgajniak, Jan Szyszko oraz Maciej Grabowski, a moderatorem rozmów był profesor Andrzej Mizgajski – Przewodniczący Państwowej Rady Ochrony Środowiska. Ministrowie zwracali uwagę na fundamentalne zasady, które pozwolą na pełne wykorzystanie potencjału, jakim obdarzony jest minister środowiska. Były to m.in. wskazówki mówiące o tym, iż rolą ministra jest przekonanie polityków do tego, że ochrona środowiska to nie tylko ochrona przyrody. To istotny dział gospodarki, który stanowi 7-8% wszystkich krajowych inwestycji. Kolejną wskazówką dla ministra środowiska, było położenie nacisku na planowanie strategiczne przestrzeni oraz temat energetyki, która najbardziej wpływa na środowisko.
Teraz mamy przed sobą nowe wyzwania. Bez innowacji, bez nowych technologii kolejne cele nie zostaną osiągnięte.
Także pozostałe z kilkudziesięciu wydarzeń stanowiły źródło najświeższej wiedzy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza tematy związane z gospodarką odpadami, jak konferencje w Strefie RIPOK, debaty na Forum Recyklingu, czy też dyskusje w ramach Salonu Logistyki Odzysku. Nic dziwnego – w Polsce rocznie średnio produkuje się 58 mln m3 odpadów komunalnych, 130 mln ton odpadów przemysłowych i 1 mln ton odpadów niebezpiecznych. Wymiana doświadczeń miała głównie za zadanie odpowiedzieć na istotne pytania: jak mądrze zagospodarować odpady oraz jak je utylizować?
Jednym z ważniejszych wydarzeń podczas tegorocznych targów była konferencja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Ochrona środowiska 2014-2020 – nowe otwarcie po 25 latach sukcesów”, podczas której nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego NFOŚiGW i WFOŚiGW o zasadach wzajemnej współpracy w zakresie powierzenia zadań związanych z realizacją POIiŚ 2014-2020. Konferencja odbyła się pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Nie zabrakło także konferencji poświęconych energii i OZE. Dla wszystkich, którzy poszukiwali praktycznych form wprowadzania w życie zasad zrównoważonego rozwoju energetycznego poświęcone były Forum Czystej Energii oraz Glob Pełen Energii. Dwa wydarzenia, różne tematy omawiane przez ekspertów i praktyków, m.in. zagadnienia związane z nowoczesną techniką grzewczą, pompy ciepła, fotowoltaika, mikroinstalacje, małe instalacje, instalacje hybrydowe, zarządzanie energią czy perspektywy wykorzystania biomasy.
Uzupełnieniem tej tematyki z pewnością była międzynarodowa konferencja „Metan dla motoryzacji”, która odbyła się w ramach Miasteczka Ekologicznego. Była to możliwość poznania trendów, możliwości i polityki niezbędnej do przyspieszenia rozwoju runku NGV w Polsce.
Okiem uczestników
Czterodniowe święto branży ochrony środowiska i gospodarki komunalnej – targi POLEKO i KOMTECHNIKA to był niezwykle intensywny czas dla wystawców oraz zwiedzających – wypełniony spotkaniami biznesowymi. Ekspozycja targów służyła międzynarodowej wymianie doświadczeń. Do Poznania zjechało prawie 14.000 profesjonalistów z 21 krajów.
Jak targi oceniają sami uczestnicy?
„Wystawiamy się tu od wielu lat, koncentrujemy swoje całe siły marketingowe właśnie na to wydarzenie (…) to są najważniejsze targi ochrony środowiska w Polsce” – opinie wystawców są najlepszą rekomendacją dla poznańskich targów ekologii i gospodarki komunalnej.
– Firmy, których nie ma na targach Poleko nie liczą się, tak mówią nasi klienci – powiedział Jacek Zawadzki z firmy Agrex-Eco. – My jesteśmy na tych targach od samego początku. Pozyskujemy wiele interesujących kontaktów, które później procentują. Zbieramy także informacje rynkowe oraz prezentujemy światowe technologie, które służą modernizacji i rozwojowi wielu zakładów.
Wiele tegorocznych wystawców już zapowiedziało swój udział w przyszłorocznej edycji, która odbędzie się 27-30.10.2015 r.
– Targi Komtechnika to dla naszej firmy najważniejsze wydarzenie w całym roku. Na stoisku mieliśmy mnóstwo klientów i na pewno będziemy tu za rok – powiedział Marek Bieńczyk z Terberg Matec Polska.
– Tu po prostu trzeba być co roku. Każdy po zakończeniu targów, zapisuje sobie od razu termin następnej edycji – powiedziała Agnieszka Spodzieja z firmy Equipo.
Targi w duchu zmian
Liczba produktów, które wystawcy zaprezentowali w tym roku na targach, w tym wiele nowości, świadczy o tym, że firmy nieustannie szukają nowych rozwiązań. – Dla nas to ogromna satysfakcja móc gościć te przedsiębiorstwa i prezentować efekty ich pracy na POLEKO oraz KOMTECHNIKA – powiedział Michał Hempowicz, dyrektor projektów. – Obserwując dynamiczną transformację odbywającą się w zakresie ochrony środowiska jesteśmy świadomi nowych wyzwań, jakie stoją przed nami m.in. zmiany formuły przyszłorocznej edycji targów tak, by w pełni odpowiadała nie tylko obecnym potrzebom rynku, ale też nadchodzącym trendom.
Docelowo targi POLEKO będą podejmować kwestie nie tylko związane z branżami „eko” i komunalnymi, ale też wszystkimi tematami z obszaru „smart city”, jak oszczędzanie energii, e-urząd, utrzymanie dróg i placów zabaw, transport miejski, zarządzanie ruchem w mieście itp. Warto śledzić newsy na stronie www.poleko.mtp.pl , gdzie organizatorzy będą informować o planowanych zmianach.
Autor: Materiały MTP
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE