Polacy chcą działać na rzecz czystego powietrza – wynika z raportu Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Chcą jeździć samochodami elektrycznymi, korzystają z dofinansowań z rządowych programów „Czyste powietrze”, „Mój prąd”, „Stop smog”.
Polacy chcą działać na rzecz czystego powietrza
Aż 65 proc. mieszkańców Polski jest skłonnych zastąpić własny samochód na rzecz bardziej ekologicznego (elektrycznego) w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w swoim mieście. 88 proc. badanych słyszało o rządowym programie „Czyste powietrze”. Tak wynika z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. jakości powietrza, przeprowadzonego w listopadzie 2020 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Jak wynika z przeprowadzonych analiz 65 proc. mieszkańców Polski jest skłonnych zastąpić własny samochód na rzecz bardziej ekologicznego (elektrycznego). Chętniejsze do wymiany swojego dotychczasowego samochodu są osoby z wyższym wykształceniem (72 proc. wskazań pozytywnych).
Dopłaty do źródła
88 proc. respondentów słyszało o programie rządowym „Czyste Powietrze”. Pod względem sytuacji zawodowej najczęściej słyszeli o nim emeryci i renciści (92 proc.). O dotacji z programu „Mój Prąd” słyszało 86 proc. badanych. Program „Stop smog” zna ponad trzy czwarte z ogółu badanych (77 proc.). 25 proc., słyszących o jakimkolwiek z ww. programów, skorzystało z niego.
Zapewnienie dopłat do ekologicznego źródła ogrzewania domu po wymianie pieca (35 proc.), wymiana dotychczasowego ogrzewania na bardziej ekologiczne (22 proc.), dofinansowanie energii odnawialnej (20 proc.), ograniczenie ruchu samochodów (18 proc.) oraz egzekwowanie dotychczasowych przepisów zapewniania odpowiedniej jakości powietrza (14 proc.) to zdaniem badanych pięć najbardziej skutecznych sposobów na rozwiązywanie problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza w ich okolicy.
Połowa mieszkańców Polski
Blisko połowa mieszkańców Polski (49 proc.) jest informowana o ryzyku pojawienia się tzw. „smogu”. Takie komunikaty za pośrednictwem smsów dostaje 22 proc. respondentów, a 27 proc. jest informowana przez strony internetowe gminy, miasta i regionalne TV.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Źródło: MKiŚ
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE