Na świecie działa niemal 1200 firm funkcjonujących w ramach systemu certyfikacyjnego EN plus. Największą liczbą producentów pelletów drzewnych z tym znakiem pochwalić się może Rosja. Szacuje się, że w 2021 roku produkcja pelletu drzewnego ze znakiem EN plus wyniesie 14 milionów ton.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


ENplus czy DINplus to najczęściej stosowane certyfikaty dla pelletu (producentów, handlowców i traderów). W ciągu kilku ostatnich lat liczba przedsiębiorstw mających prawo do korzystania z tych oznaczeń bardzo szybko rośnie. Popyt na to ekologiczne paliwo jest coraz większy, zwłaszcza w Europie wchodzącej na drogę Zielonego Ładu.

Reklama

W zachodnich krajach Europy, z dłuższą niż polska tradycją stosowania pelletu, nabywców znajduje głównie pellet certyfikowany. W Polsce nie wszyscy przedsiębiorcy dostrzegają uzasadnienie dla certyfikacji. A przecież korzyści, jakie przynosi certyfikacja produktów są jednoznaczne. Mábile Gatelli, audytorka pracująca dla ENAMA Servizi, firmy certyfikującej na południu Europy, a ostatnio bardzo dynamicznie pozyskującej partnerów w Brazylii, twierdzi,

że większość przedsiębiorców skupia się na efektach finansowych.

Jak powiedziała w wywiadzie dla enplus-pellets.eu, zyski ze sprzedaży pelletu certyfikowanego mogą być nawet o 30% wyższe niż w przypadku niecertyfikowanego. W rozmowach z kontrahentami audytorka podkreśla też kwestie dotyczące jakości produktów wprowadzanych na rynek (produkt zgodny z kryteriami ustalonymi przez standard), kreowanie marki jako rzetelnej i solidnej. Na kolejnym, trzecim miejscu stawia znaczenie certyfikacji związanej z efektywnością energetyczną i ogólnym wpływem na Ziemię i jej klimat.

Dla wielu producentów, którzy przez lata nauczyli się produkować pellet drzewny wysokiej jakości posiadanie certyfikatu to także próba wyróżnienia się, pewien prestiż i związane z nim efekty marketingowe. To opinia innego audytora Ulricha Erlera z EUROFINS Umwelt Ost GmbH.

Natomiast jeden z handlowców, Niko Gustin z X13 ze Słowenii, twierdzi, że dobrze jest być częścią „rodziny”, organizacji, która łączy producentów, handlowców i usługodawców z tego samego rynku.

– Jesteśmy dumni, że organizacja taka jak EN plus® stoi obok nas i wspiera nas z tymi samymi celami i wartościami – dostarczaniem najlepszej jakości pelletu na rynek – podsumowuje Niko Gustin.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Oprac. Redakcja na podst. wywiadów en-plus-pellets.eu
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE