Rozmowa z Markiem Baumgartem, zastępcą prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, o możliwościach wymiany starych kotłów i pieców na nowoczesne urządzenia grzewcze na biomasę.
„Magazyn Biomasa”: Zanieczyszczenie powietrza ujawniające się szczególnie jesienią i zimą, okrzyknięte w Krakowie smogiem, daje się też we znaki i w mniejszych miejscowościach. Co może zrobić każdy z nas, by oddychać czystszym powietrzem?
Marek Baumgart: Przede wszystkim nie powinniśmy palić w domowym piecu śmieci, w szczególności opakowań z tworzyw sztucznych.
A gdybym chciał zrezygnować z ogrzewania domu węglem, bo to paliwo też zanieczyszcza powietrze i kupić piec na przykład na pellet drzewny, czy mam szansę na pozyskanie pomocy finansowej?
W tym roku uruchomiliśmy pierwszy w Wielkopolsce pilotażowy program „Termo”. Program jest między innymi efektem pogarszającego się stanu powietrza . Możemy wręcz powiedzieć, że jest on naszą odpowiedzią na aktualne zagrożenie jakim jest smog. Program skierowany jest do osób fizycznych.
Jakie prace mogą być sfinansowane w ramach tego programu?
Zakres robót jest bardzo duży. Pilotażowy program”Termo” obejmuje ocieplenie budynku, wymianę okien i drzwi, wymianę instalacji grzewczej łącznie z kotłem. Nie wymagamy, by ktoś wymieniał dotychczasowy piec węglowy na olejowy czy gazowy lub na przykład na kocioł na pellet drzewny. Można tak zrobić. Ale można też wymienić piec węglowy na inny węglowy, pod warunkiem, że będzie to piec węglowy piątej generacji. Jest to piec, w którym nie sposób palić śmieci. Jeśli ktoś decyduje się na wybór na przykład pelletu drzewnego, ma prawo tak uczynić. Nam, jako Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska zależy na tym, by wykazana została korzyść ekologiczna. Robi się to przygotowując audyt energetyczny, z którego jednoznacznie wynika zakres robót do wykonania oraz uzyskany efekt ekologiczny.
Jakie są warunki uzyskania pożyczki?
Osoba prywatna może otrzymać pożyczkę na okres od dwóch do piętnastu lat. Oprocentowanie wynosi 2,8 procent w skali roku od niespłaconego kapitału. Przy regularnej spłacie pożyczki oraz osiągnięciu efektu ekologicznego pilotażowy program”Termo” zapewnia osobom prywatnym 30 procentowe umorzenie. Przedsiębiorca 10 procent. Nie pobieramy żadnej opłaty za przyznanie pożyczki.
Więcej na temat programu „Termo” w kwietniowym wydaniu „Magazynu Biomasa”.
Zdjęcie: WFOŚiGW Poznań
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE