Pierwsza na świecie wyspa energetyczna uzyskała pozwolenie na budowę. Oznacza to, że prace nad projektem na Morzu Północnym ruszą już w 2024 roku. Budowa potrwa około dwóch lat. Finał prac planuje się na sierpień 2026.
Czytaj też: Hiszpania ma pierwszą hybrydową elektrownię w formule cable pooling
Wyspa Księżniczki Elżbiety
Wyspa Księżniczki Elżbiety, którą nazwano na cześć przyszłej królowej Belgii, powstanie na Morzu Północnym, 45 km od belgijskiego wybrzeża. Powierzchnia przeznaczona pod instalację infrastruktury elektrycznej wynosi około 6 hektarów, co odpowiada wielkości około 12 boisk piłkarskich.
Projekt realizuje Elia, europejski lider sektora energetycznego. Przetarg na budowę wygrało belgijskie konsorcjum TM EDISON, w którego skład wchodzą światowi giganci offshore – Jan De Nul i DEME. Prace nad powstaniem Wyspy Księżniczki Elżbiety zaczną się w 2024 roku i potrwają 2,5 roku. Po ich zakończeniu będzie można rozpocząć montaż infrastruktury wysokiego napięcia. Jest ona niezbędna do doprowadzenia na ląd energii elektrycznej z przyszłej belgijskiej morskiej farmy wiatrowej. Wyspa energetyczna będzie także pierwszym elementem zintegrowanej europejskiej morskiej sieci elektroenergetycznej, jak również centralnym węzłem dla nowych połączeń międzysystemowych, co umożliwi zbudowanie dodatkowego połączenia Belgii z Wielką Brytanią i Danią.
Zgodnie z informacjami podanymi przez Grupę Elia, wyspa Księżniczki Elżbiety będzie wyposażona w infrastrukturę do odbioru prądu stałego (HVDC) i prądu przemiennego (HVAC). System wysokiego napięcia połączy ze sobą kable eksportowe farm wiatrowych, pełniąc również funkcję hubu dla przyszłych połączeń międzysystemowych z Wielką Brytanią (Nautilus) i/lub Danią (TritonLink), które umożliwią nie tylko wymianę energii elektrycznej pomiędzy krajami, ale także zostaną podłączone do nowych morskich farm wiatrowych.
Zielona energia z Morza Północnego
Pierwsza na świecie wyspa energetyczna będzie istotnym ogniwem w intensywnym rozwoju Morza Północnego jako „elektrowni” wytwarzającej zieloną energię.
„Belgia jest jednym z liderów morskiej energetyki wiatrowej i przyspiesza transformację energetyczną poprzez czterokrotny wzrost mocy morskich farm wiatrowych na belgijskim Morzu Północnym, budowę wyspy energetycznej i nowe połączenia międzysystemowe z krajami Morza Północnego. Wyspa energetyczna stanie się węzłem morskiej energii wiatrowej, która zapewni naszym rodzinom i firmom tanią, ekologiczną energię. Uzyskanie Pozwolenia na budowę Wyspę Księżniczki Elżbiety to kolejny krok w kierunku przekształcenia naszego Morza Północnego w elektrownię produkującą zieloną energię – powiedziała Tinne Van der Straeten, federalna minister energii.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
źródło, zdjęcie: elia.be
.