W Sanoku powstała pierwsza w Polsce samorządowa spółka wodorowa

spółka wodorowa

W Sanoku powstała pierwsza w Polsce samorządowa spółka wodorowa, której celem jest dekarbonizacja systemu ciepłowniczego oraz produkcja zielonego wodoru. O utworzeniu spółki poinformował Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

Wodór kluczowy w transformacji energetycznej

– To ważny krok w duchu przemian i obecnych wyzwań energetycznych. To także ogromna szansa na stworzenie przewagi konkurencyjnej miasta, Subregionu Bieszczadzkiego i całego Podkarpacia – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. – Ta inicjatywa doskonale wpisuje się w trendy europejskiej polityki gospodarczej. Wodór ma szansę stać się jednym z kluczowych paliw w transformacji energetycznej zachodzącej w Unii Europejskiej – dodała.

Niezależność energetyczna Sanoka wpisuje się także w politykę polskiego rządu w obszarze uniezależnienia się od dostaw węglowodorów z Federacji Rosyjskiej.

Dekarbonizacja ciepła

Sanocki projekt zakłada między innymi modernizację systemu ciepłowniczego w mieście oraz budowę nowych odnawialnych i opartych na wodorze źródeł wytwarzania energii. Będzie to jedna z pierwszych w Polsce tego typu samorządowych inwestycji w dekarbonizację ciepła.

– Polityka Spójności na lata 2021-2027, jak i Krajowy Program Odbudowy kładą duży nacisk na inwestycje w odnawialne i niskoemisyjne źródła energii w przedsiębiorstwach czy zero i niskoemisyjny transport – podkreśliła wiceminister.


Czytaj też: Powstanie terminal dla wodoru przy granicy z Niemcami


Podkarpacka Dolina Wodorowa

Główne cele rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce oraz kierunki działań niezbędnych do ich osiągnięcia określa „Polska Strategia Wodorowa do roku 2030”.

Wykorzystanie technologii wodorowych to główny cel zainicjowanej w maju 2021 roku „Podkarpackiej Doliny Wodorowej”. Jej powstanie pozwoli wykorzystać potencjał regionu w zakresie nowoczesnych technologii oraz zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę.

Kluczowym partnerem dla Sanoka w tym projekcie będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ważnym partnerem będzie również firma Autosan sp. z o.o., która już od prawie roku szczyci się prototypem autobusu zasilanego wodorem.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło, zdjęcie: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

This post is also available in: polski

ael