Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe z pewnością zalicza się do najbardziej „zielonych” w kraju. Dzięki prowadzonym regularnie od lat inwestycjom w OZE emisja dwutlenku węgla spadła o blisko 1000 ton rocznie. Ostatni z projektów związany z odnawialnymi źródłami energii należy do najbardziej spektakularnych. W październiku w jednym z budynków należących do spółdzielni uruchomiono unikatową w skali kraju hybrydową ciepłownię opracowaną w oparciu o OZE.
Co trzeci metr sześcienny ciepłej wody gratis
Hybrydowa ciepłownia OZE to 36. inwestycja wrocławskiej spółdzielni mieszkaniowej w zieloną energię. W jednym bloku zlokalizowanym przy ul. Stysia 31-45; Skwierzyńska 4-16 zamontowano panele fotowoltaiczne, pompy ciepła i magazyny ciepła. Korzyści z instalacji OZE mieszkańcy odczują nie tylko w powietrzu, ale i w swoich portfelach.
Szacuje się, że 74 panele fotowoltaiczne, 4 pompy ciepła, 12 magazynów ciepła obniżą rachunki za ciepło służące do podgrzania wody średnio o 30%. Jak wyjaśnia Spółdzielnia oznacza to, że co trzeci metr sześcienny zużytej ciepłej wody mieszkańcy mają gratis, bo zużywając trzy metry, zapłacą za dwa.
Mieszkańcy bloków chcą inwestycji w OZE. Są na to środki
Hybrydowa ciepłownia OZE – jak to działa?
Energię elektryczną dla budynku dostarcza zainstalowana na dachu elektrownia słoneczna w postaci 74 paneli o mocy 545 Wp każdy. Łączna moc fotowoltaiki to 40,33 kWp.
Wodę podgrzewają 4 powietrzne pompy ciepła, każda o mocy 16 kW. To pompy Panasonic Aquarea T-CAP typu monoblok, przystosowane do pracy w niskich temperaturach. Dzięki optymalizacji obiegu czynnika chłodniczego może pracować pod wyższym ciśnieniem i osiągać temperaturę wody do 65 st C. Utrzymują wydajność do temperatury minus 20 st. C, bez konieczności załączania dodatkowych grzałek.
Podgrzana woda jest gromadzona w specjalnych zbiornikach, które spełniają funkcję magazynów ciepła i zapewniają bezpieczeństwo sanitarne. To 12 zbiorników „Cubion” z emaliowaną powłoką oraz dwoma wężownicami spiralnymi do wymiany ciepła. W zbiornikach zamontowano grzałki elektryczne o mocy 3 kW, pozwalające na podniesienie temperatury wody do poziomu 80 st C.
Cały proces kontrolują sterowniki, co pozwala na jeszcze efektywniejsze zarządzanie i wykorzystanie energii oraz kontrolę parametrów temperaturowych całego układu. Instalacja jest przystosowana do współpracy z wysokotemperaturową miejską siecią ciepłowniczą.
Jeszcze większa efektywność
Budynek, w którym działa hybrydowa ciepłownia OZE, został również docieplony, a lepsza termoizolacja także poprawia efektywność systemu. Wykonany został szereg prac poprawiających parametry budynku. Wymieniono i zwiększono izolację instalacji ciepłowniczych, wymieniono oświetlenie na energooszczędne, zwiększono docieplenie stropodachów, wymieniono hydroizolacje.
Koszt budowy hybrydowej instalacji OZE wyniósł 756.000 zł. Całość finansowano z funduszu remontowego budynku oraz wsparcia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
dzięki wykonaniu kompleksowego remontu nastąpiło zmniejszenie emisjo CO2 o 360 ton rocznie, co odpowiada asymilacji gazu cieplarnianego przez około 87 ha lasu, czyli 29.000 drzew, odpowiada to powierzchni parku szczytnickiego największego we Wrocławiu – czytamy w komunikacie spółdzielni.
Biomasa i paliwa alternatywne
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: SM Wrocław-Południe
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE