Pierwsza farma wiatrowa Grupy TAURON na Śląsku

farma wiatrowa

Rusza budowa pierwszej na Śląsku farmy wiatrowej należącej do TAURONA. W Gamowie powstanie 15 masztów o mocy 33 MW.

Farma wiatrowa – zrównoważona i odnawialna energia

We wsi Gamów w powiecie rybnickim pojawiły się pierwsze ekipy, które przygotowują teren pod budowę wiatraków. Inwestycja składać się będzie z 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW.

Prace budowlane w okolicach Raciborza rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku. Wyprodukowana z instalacji energia popłynie w połowie 2024 r. i pokryje zapotrzebowanie 28 tys. gospodarstw domowych.

– Realizacja projektu farm wiatrowych na terenie województwa śląskiego ma duży wpływ na mieszkańców regionu, którzy będą zyskają dostęp do niskoemisyjnych źródeł energii. Tylko poprzez współpracę z lokalnymi partnerami możemy zapewnić zrównoważoną i odnawialną energię dla mieszkańców regionu – tłumaczy Wojciech Więcławek, prezes TAURON Zielona Energia, spółki zajmującej się realizacją inwestycji.

Obecnie TAURON dysponuje jedenastoma farmami wiatrowymi, w których energię elektryczną wytwarza 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy 416 MW.


Czytaj również: W kopalni w Chęcinach powstanie farma fotowoltaiczna


Zielony Zwrot TAURONA – zwiększenie mocy OZE

Nowa strategia energetycznego lidera zakłada przyspieszenie Zielonego Zwrotu TAURONA poprzez skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2025 roku Grupa planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80% całego miksu wytwórczego Grupy.

– Przyspieszamy realizację założeń Zielonego Zwrotu TAURONA, skokowo zwiększając moce zainstalowane w zielonych aktywach. Inwestujemy nie tylko w farmy wiatrowe, ale też fotowoltaiczne. Poza projektem w Raciborzu, w budowie mamy jeszcze trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 110 MW i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 150 MW – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

W czerwcu 2022 r. przedsiębiorstwo kupiło projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Grupa dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW. Zgodnie z przyjętymi założeniami, budowa zostanie zakończona do końca 2024 r.

Z początkiem października TAURON ogłosił, że będzie realizował inwestycję o łącznej mocy 20 MW. Zlokalizowana jest w Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim. Energia elektryczna popłynie do sieci z tego miejsca na początku 2025 r. Farma wiatrowa Nowa Brzeźnica będzie się składać z 9 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW. Zaopatrzy w energię 19 tys. gospodarstw domowych.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Rybnik Nasze Miasto, komunikat prasowy TAURONU

zdjęcie: Pixabay

This post is also available in: polski