Już na początku czerwca odbędzie się pierwsza aukcja na premię kogeneracyjną. Będzie ona miała miejsce w dniach 8-10 czerwca, a dotyczyć ma  premii kogeneracyjnej (Combined Heat and Power, CHP).


REKLAMA

Reklama

8 czerwca br. rozpocznie się pierwsza w tym roku aukcja na premię kogeneracyjną. Dotyczy ona sprzedaży energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji wytworzonej w nowych jednostkach kogeneracji lub w jednostkach znacznie zmodernizowanych. Wszystkie o mocy zainstalowanej od 1 do mniej niż 50 MW. Sesja aukcji potrwa 3 dni – poinformował Urząd Regulacji Energetyki. Otwarcie nastąpi 8 czerwca o godzinie 8:15, a zamknięcie – 10 czerwca o godzinie 16:15. Aukcja zostanie przeprowadzona w wersji pisemnej, w postaci papierowej.

Każdy z inwestorów może w danej aukcji przedstawić więcej niż jedną ofertę, o ile dotyczą one różnych jednostek kogeneracji. Aukcję wygrywają uczestnicy aukcji, którzy zaoferowali najniższą wysokość premii kogeneracyjnej.  Ich oferty łącznie nie mogą przekroczyć 100 proc. wartości lub ilości energii elektrycznej określonej w ogłoszeniu o aukcji oraz 80 proc. ilości energii elektrycznej objętej wszystkimi złożonymi ofertami.

Maksymalna ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż może zostać objęta premią wynosi 12 TWh. Natomiast maksymalna wartość tej premii to ponad 2 mld zł. Dla wytwórców energii elektrycznej zlokalizowanych poza terytorium Polski, maksymalna wartość premii wynosi ponad 103 mln zł. Przy maksymalnej ilości 0,6 TWh energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji.

***

Ustawa z grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji[1], wprowadziła nowy system wsparcia dla jednostek kogeneracji, w ramach którego nowe i znacznie zmodernizowane jednostki mogą uczestniczyć w konkurencyjnej procedurze aukcyjnej. Nowy system zastąpił dotychczasowy mechanizm bazujący na formule świadectw pochodzenia z kogeneracji.

Kogeneracja jest wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła w najbardziej efektywny sposób, czyli w jednym procesie technologicznym. Jedną z istotniejszych zalet kogeneracji jest znacznie większy stopień wykorzystania energii pierwotnej zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Efektywność energetyczna jest nawet o 30 proc. wyższa niż w przypadku oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni i ciepła w kotłowni.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: URE
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE