PGE Energia Odnawialna przygotowuje się do uruchomienia pilotażowego projektu badawczo-rozwojowego. Polega on na budowie innowacyjnej hybrydowej instalacji. Opierać się będzie o koncepcję power-to-gas (P2G) zintegrowanej z Farmą Wiatrową Lotnisko.

Instalacja o mocy nie większej niż 0,5 MW składać się będzie z unikalnego na skalę światową modułu metanizacyjnego oraz innowacyjnego elektrolizera służącego do produkcji wodoru i tlenu.

Reklama

Projekt nosi nazwę „Zintegrowany układ generacji wodoru i biometanu in-situ” (BioHyMet). To wspólne przedsięwzięcie przygotowane przez konsorcjum naukowo-przemysłowe. W jego skład wchodzą PGE Energia Odnawialna, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Bałtyckie Centrum Transferu Technologii.


Wszystko, co musisz wiedzieć o OZE. Kliknij i sprawdź!


W pierwszej kolejności konsorcjum zamierza zbudować podstawową aparaturę produkującą mieszaninę biometanu i syngazu (pochodzącego z reakcji wodoru i dwutlenku węgla). Docelowo trafi on do sieci gazowej. Następny krok to wykonanie rozruchu próbnego. Później – kolejne moduły elektrolizera. Ich zadaniem będzie produkcja czystego, „zielonego” wodoru do wykorzystania np. w celach transportowych.

W ramach przeprowadzonego projektu badawczo-rozwojowego zagospodarowane zostanie zarówno odzyskane ciepło odpadowe, jak i uzyskany w procesie elektrolizy czysty tlen.

Realizowany przez konsorcjum projekt jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Według planów uruchomi ją do 2023 r. Spodziewany sukces pilotażu będzie stanowił podstawę do implementacji koncepcji w pełnej skali, przy innych farmach wiatrowych.

– Komercyjne wdrożenie hybrydowej instalacji opartej o koncepcję P2G stworzy spółce możliwość zwiększenia przychodów ze sprzedaży zmagazynowanej nadwyżki energii elektrycznej wytworzonej w dolinie nocnej. Co ważne projekt ma szanse na dodatkowe dofinansowanie, ponieważ zgłosiliśmy go do konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – mówi Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

Power-to-gas jest to nadal młoda i będąca na etapie rozwoju technologia. Pierwsze tego typu instalacje pojawiły się kilkanaście lat temu, między innymi w Danii, Holandii i w Niemczech.

– To prawda, że prowadzi się już coraz więcej badań nad wykorzystaniem nadmiaru energii z farm wiatrowych do produkcji wodoru. Jednak dalsze jego przetwarzanie do produkcji metanu syntezowanego – z wykorzystaniem odpadowego dwutlenku węgla zawartego w biogazie – przy zastosowaniu całego szeregu nowatorskich rozwiązań, jest już technologiczną innowacją na skalę światową  – mówi prof. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo! Sprawdź poniżej:

Źródło: Materiał prasowy
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE