Pellet z nielegalnym oznakowaniem znika z rynku. A dokładnie wycofywane są fałszywe torby na pellet. Powód? Nielegalne użycie znaku towarowego EN plus®.


REKLAMA

Reklama

Pellet z nielegalnym oznakowaniem

Europejska Rada Pelletu (EPC) wraz z krajowymi licencjodawcami (NL) i krajowymi stowarzyszeniami promującymi (NPA) ENplus® nieustannie angażuje znaczne wysiłki i zasoby w zwalczanie wszystkich zgłoszonych nieuczciwych zastosowań chronionego znaku towarowego „ENplus®”. A także monitorowanie wszystkich rodzajów niezgodności związanych z ENplus®.

Najnowszym przykładem efektywności EPC jest polska sieć supermarketów OBI, która sprzedawała
i reklamowała pellety drzewne „Magma pellets” i „Top pellets quality” z nielegalnym użyciem logo i znaku towarowego ENplus® w kilku swoich sklepach w całej Polsce. Działania te stanowiły nie tylko poważne naruszenie praw własności Bioenergy Europe do znaku towarowego ENplus®. Ale także nieuczciwą konkurencję w stosunku do pozostałych producentów, co skutkowało nieprzejrzystością rynku.

Konsumenci wprowadzeni w błąd

We wszystkich przypadkach konsumenci zostali wprowadzeni w błąd, sądząc, że produkty spełniają najwyższe wymagania jakościowe ENplus®. Mogło to mieć poważny wpływ na konserwację i wydajność ich urządzeń grzewczych.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Biorąc pod uwagę powagę niewłaściwego wykorzystania znaku i ryzyko rynkowe, EPC wszczęła procedurę zwalczania oszustw przeciwko OBI i producentowi fałszywych toreb – polskiej firmie Miami Tomasz Zawadzki Sp. z.o.o., zwracając się do nich z prośbą o natychmiastowe zaprzestanie nieautoryzowanego używania znaku towarowego ENplus® na workach na pellet i na wszystkich innych używanych kanałach komunikacji. Dodatkowo, na mocy umowy z EPC w 2019 roku Polska Rada Pelletu – Krajowe Stowarzyszenie Promujące ENplus® – wszczęła postępowanie karne przeciwko obu firmom. Złożyła formalną skargę do Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Oliwa w Gdańsku z egzekwowaniem naszych praw i roszczeń.

W wyniku tych połączonych przedsięwzięć kierownictwo firmy Miami zapewniło pełne zaangażowanie w przestrzeganie zasad ENplus® poprzez usunięcie z rynku fałszywie paczkowanych granulek (około 90 tys. torebek). Co więcej, zostaliśmy niedawno poinformowani, że menedżerowie OBI również zobowiązali się do wycofania tych produktów ze wszystkich swoich supermarketów ze skutkiem natychmiastowym.

Regularne kontrole

Zgodność z warunkami odbioru worków będzie regularnie sprawdzana i ponownie oceniana przez EPC w nadchodzących miesiącach. Mimo to obie firmy pozostają na razie na naszej czarnej liście w przypadku innych naruszeń. Dokładamy wszelkich starań, aby chronić rynek certyfikowanych firm i konsumentów. Przypadki oszustwa zgłaszać można za pośrednictwem formularza online.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Agnieszka Kędziora-Urbanowicz, wiceprezes zarządu Polska Rada Pelletu
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE