Pellet w szklance wody to wiodący temat grup dyskusyjnych w mediach społecznościowych. Czy ten test ma sens? Jak powinien zachowywać się dobry pellet w szklance wody? Na z pozoru błahe pytania  mamy bardzo rzeczowe odpowiedzi.

Reklama

Każdy, kto ma za sobą choćby jeden sezon użytkowania pelletu w ogrzewaniu domu, ma prawo czuć się ekspertem w tej dziedzinie. Na pewno w tym czasie przetestował niejeden rodzaj pelletu. Nie raz zastanawiał się czemu pellet pelletowi nierówny, jeden drogi, a inny podejrzanie tani.

Dlaczego po spaleniu jednego pozostaje szary popiół, a inny powoduje spieki w kotle.

Porad i odpowiedzi na te pytania najczęściej  szuka się w internecie, na grupach dyskusyjnych. I okazuje się, że wskazane tam proste testy typu pellet w szklance wody mają swoje naukowe uzasadnienie.

Czy jest sens robić test pellet w szklance?

Oczywiście, tak! Ale warto zacząć od zupełnie innego testu przy użyciu szklanki, wody i pelletu.

  1. Zważyć szklankę. Wynik zapisać.
  2. Wlać wodę – zważyć szklankę z wodą. Wynik zapisać.
  3. Do szklanki wsypać pellet do wcześniejszego poziomu wody. Zważyć, wynik zapisać.

Zapisane dane są niezbędne do określenia ciężaru właściwego pelletu.

Obliczamy go wg wzoru CW= (waga szklanki z pelletem – waga pustej szklanki):(waga szklanki z wodą – waga pustej szklanki)

Jeśli otrzymamy wynik 0,6/0,7 (kg/l) to znaczy, że nasz pellet pozytywnie przeszedł pierwszy domowy test.

Wyniki odbiegające od tych norm wskazują, że pellet ma w sobie dodatki, które mogą niekorzystnie wpływać na pracę pieca.

Czy jest sens robić test pellet w szklance wody?

Oczywiście, tak! Do doświadczenia niezbędne są: szklanka, woda i garść pelletu.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Do napełnionej w wysokości 3/4 wodą szklanki wrzucamy pellet. Co powinno się stać? W ciągu krótkiego czasu  pellet musi opaść na dno. Oznacza to, że ma odpowiednią gęstość.

Co się dzieje w szklance wody z pelletem?

Jeśli pellet zostanie dłużej w szklance wody to zacznie namakać, straci swą strukturę, rozpadnie się. Wówczas pojawić się mogą (poprzez uwolnienie ze struktury) ewentualne zanieczyszczenia. Dobrej jakości pellet pozostawiony na dłużej w szklance wody utworzy papkę, którą trudno będzie usunąć.

Dzięki doświadczeniu typu pellet w szklance wody możemy w prosty sposób dowiedzieć się, czy testowany pellet powinien pozostać w kręgu naszego zainteresowania.

Jednak pewność, czy jest to pellet dobrej jakości uzyskać można tylko przeprowadzając specjalistyczne testy laboratoryjne. Innym sposobem jest kontynuowanie doświadczenia… we własnym kotle.

Co o teście pellet w szklance wody sądzą eksperci?

Wielu z nich w ogóle nie chce komentować tego typu doświadczeń uważając, że są mało poważne zwłaszcza, gdy przeprowadza się je na pellecie certyfikowanym.

Michał Sternak z pellecik.pl na łamach Magazynu Biomasa stwierdził, że wiedza klienta na temat pelletu „Zazwyczaj ogranicza się do tego, że ma być jasny i rozpuszczać się dobrze w wodzie… Według mnie to dramat, bo oba te twierdzenia nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.”

Czy tak jest faktycznie?

-Doświadczenie, o którym mowa może jest proste i wygląda niezbyt poważnie, ale czy nie opiera się na podstawach wiedzy z chemii i fizyki? – mówi jeden z naukowców na co dzień badający różnego rodzaju pellet. – Dobry, gęsty pellet, o odpowiednio niskiej wilgotności powinien opaść na dno szklanki.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: BEM
Zdjęcie: Beata Szczepaniak
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE