Pellet będzie tańszy? Reprezentanci kilkunastu organizacji zrzeszających producentów wyrobów z drewna i materiałów drewnopodobnych skierowali wspólne pismo do Krzysztofa Janeczko, zastępcy Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych do spraw ekonomicznych. Apelują o wspólne wypracowanie zmian w zasadach sprzedaży drewna na 2023 rok. Czy to może oznaczać większość dostępność biomasy i tańszy pellet?

Reklama

W maju minister rozwoju Waldemar Buda deklarował, że chce doprowadzić do sytuacji, w której większość polskiego surowca będzie przerabiana przez lokalnych przedsiębiorców. Ci przedsiębiorcy, oraz liczne organizacje, w których są zrzeszeni wskazywali, że wojna w Ukrainie znacząco obniżyła dostawy drewna. Z zachodniej Ukrainy do Polski w tym okresie docierało zaledwie 25% tego, co przed wybuchem konfliktu. Jednak rozmowy, na różnych szczeblach, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli na swojej stronie internetowej na bieżąco relacjonuje efekty rozmów z urzędnikami: „W efekcie skonsolidowanych działań, w czerwcu i lipcu udało się doprowadzić do rozmów z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych. OIGPM wraz z innymi organizacjami branżowymi wyjaśniła, jak ważną kwestią dla polskich firm, które wykorzystują w swoich produktach drewno i materiały drewnopochodne, jest ich odpowiednia certyfikacja. Podczas wspólnego spotkania Dyrekcja Generalna LP zapewniła o chęci utrzymania certyfikacji dla wszystkich jednostek Lasów Państwowych, które obecnie ją stosują”.

Pellet będzie tańszy?

Pomimo ustaleń z Dyrekcją Generalną LP, w sierpniu Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku podjęła jednak jednostronną decyzję rezygnacji z certyfikacji w systemie FSC, co spotkało się błyskawiczną reakcją ze strony Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. 25 sierpnia Prezes Izby, Jan Szynaka, wystosował pismo do Wiceminister Rozwoju i Technologii, Olgi Semeniuk, w którym wyjaśnia, jak ważna jest certyfikacja drewna dla polskiego sektora meblarskiego i prosi o podjęcie pilnych działań, zamierzających do utrzymania, przywrócenia lub wprowadzenia certyfikatów FSC we wszystkich Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych.

Do lobbingu na rzecz branż, których funkcjonowanie uzależnione jest od dostępności do certyfikowanego surowca drzewnego, dołączyły także kolejne organizacje. 25 sierpnia Krajowy Sekretariat Przemysłu Chemicznego NSZZ Solidarność wystosował do Ministerstwa Klimatu i Środowiska pismo, w którym wyraził  zaniepokojenie obecną sytuacją na rynku drewna i jej negatywnym wpływem na przedsiębiorstwa z branży drzewnej oraz wezwał do pilnego zorganizowania spotkania w tej sprawie.”


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Natomiast 1 września z Waldemarem Budą spotkał się Szymon Karwowski, reprezentujący firmę SYLVA , producenta pelletu, oraz członek

W swojej relacji na LinkedIn napisał m.in.:

„Ważnym aspektem jest gwarancja zabezpieczenia producentów w surowiec – sortyment drzewny S2A lub S2OP w przyszłości.

Jak wiemy pellet powstaje z trociny pozyskanej z przerobu drewna w tartaku. W związku z sytuacją na rynku budowlanym, która jest wynikiem spadku popytu, prawdopodobnie w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się spadku przetarcia w Polsce i obniżenia podaży surowca do produkcji pelletu.

Zwracałem uwagę na 4 aspekty, które w krótkim horyzoncie czasowym mogą przyczynić się do poprawy dostępności pelletu :

  • możliwość zakupu dodatkowych ilości surowca z w sortymencie S2A lub S2OP, który może zostać bezpośrednio przetworzony na surowiec do produkcji,

  • dostępny surowiec bezpośrednio i tylko dla producentów pelletu,

  • zakup surowca na preferencyjnych warunkach w celu obniżenia kosztów wytworzenia i w efekcie obniżenia ceny produktu finalnego,

  • obligatoryjnie dostarczanie pelletu z tego surowca tylko na potrzeby klienta w Polsce.”

Wyniki rozmów mogą przyczynić się do niższych cen pelletu na polskim rynku.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: OIGPM, LinkedIn
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE