90 paneli PV o mocy 550W każdy pozwoli wyprodukować co najmniej 30 tys. kWh prądu rocznie do zasilania obiektów bazy magazynowej PEC-Gliwice, a także budynków księgowości, dyspozycji mocy, magazynów oraz garaży.
Jak podkreśla Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach to dla firmy historyczny moment. Gliwicka ciepłownia produkuje już nie tylko ciepło, ale także prąd – co prawda w mikroskali (wyłącznie na własne potrzeby), ale jednak!
Instalacja fotowoltaiczna wraz z konstrukcjami balastowymi, trasami kablowymi i instalacjami oraz konieczną infrastrukturą do działania całego układu fotowoltaicznego o mocy 49,5kW pozytywnie przeszła odbiory techniczne i w październiku rozpoczęła pracę.
W Gliwicach powstanie spalarnia odpadów z wieżą widokową
Panele na dachu
Cały układ składa się z 90 paneli PV o mocy 550W każdy, zabudowanych na dachu budynku socjalno-biurowego przy kotłowni kotła WP70 przy ul. Królewskiej Tamy 135. Zajmowana powierzchnia modułów to 243 m kw.
W ramach inwestycji w rozdzielni głównej zabudowano miernik parametrów sieciowych z funkcją licznika, który wykorzystywany jest do pomiaru wyprodukowanej w instalacji energii elektrycznej.
Wyprodukowany prąd z instalacji PV wykorzystywany jest do zasilania obiektów bazy magazynowej PEC-Gliwice, a także budynków księgowości, dyspozycji mocy, magazynów oraz garaży i – tym samym – ładowania parkujących w nich samochodów elektrycznych.
Dzięki instalacji PEC-Gliwice zamierza pozyskać co najmniej 30 tys. kWh prądu rocznie.
Koszt inwestycji wyniósł ok. 254 tys. zł.
Zwiedź gliwicki PEC i sprawdź, jak się robi zielone ciepło
A już 29 listopada każdy będzie mógł zobaczyć nową instalację w PEC Gliwice. Tego dnia zakład organizuje bowiem zwiedzanie – można będzie zobaczyć jak działa gliwicka ciepłownia, poznać jej plany rozwojowe i wczuć się w klimat Parku Zielonej Energii, który ma powstać w przyszłości.
Zwiedzający dowiedzą się jak nowa inwestycja będzie przekształcała odpady nienadające się do odzysku i co zaoferuje gliwiczanom.
Zwiedzanie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przy ul. Królewskiej Tamy 135 zaplanowano w trzech blokach godzinowych: 9.00-10.00, 11.00-12.00 oraz 13.00-14.00. Liczba miejsc jest ograniczona (planowane są 3 grupy 10-osobowe). Zapisy prowadzone są do 27 listopada pod numerem telefonu 603-604-052 oraz poprzez e-mail: janpajak@vp.pl.
Fabryka Pelletu. Czytaj za darmo w internecie!
Lech Bojarski
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE