Fast fashion symbolizuje wszystko, co szkodliwe w dzisiejszym sposobie produkowania dóbr. Parlament Europejski dostrzega ten problem i rozważa wdrożenie rozwiązań, które uniemożliwią kontynuowanie takiego modelu biznesowego.
Warunki pracy w fabrykach fast fashion są fatalne, a stosowane metody wytwarzania ubrań nie mają nic wspólnego ze zrównoważoną gospodarką obiegu zamkniętego. Tania, masowo produkowana odzież ma niską jakość i szybko ulega zniszczeniu, a w konsekwencji – wyrzuceniu.
Czytaj też: Zielona transformacja może przynieść ponad 10 bilionów dolarów dla światowej gospodarki
Ekologia w przemyśle odzieżowym i włókienniczym
Parlament Europejski przyjął zalecenia dotyczące strategii UE na rzecz zrównoważonych tekstyliów o obiegu zamkniętym 600 głosami za, przy 17 głosach przeciw i 16 wstrzymujących się. Posłowie PE wzywają Komisję i kraje UE do położenia kresu fast fashion i pomocy konsumentom w dokonywaniu bardziej etycznych, odpowiedzialnych i zrównoważonych wyborów.
Apel dotyczy tego, by wyroby włókiennicze sprzedawane w UE były trwalsze i łatwiejsze do ponownego użytku, naprawy lub recyklingu. Ich produkcja powinna odbywać się z poszanowaniem praw człowieka, praw socjalnych i pracowniczych, a także środowiska i dobrostanu zwierząt w całym łańcuchu dostaw. Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola przypomniała o 10. rocznicy zawalenia się fabryki odzieży Rana Plaza w Bangladeszu, w której zginęły 1134 osoby.
Czytaj też: Modowe cmentarzysko na pustyni Atakama
Proponowane rozwiązania
W opinii PE konsumenci powinni dysponować większą liczbą informacji, aby dokonywać bardziej zrównoważonych wyborów. Posłowie chcą stworzenia jasnych przepisów, które powstrzymają producentów przed greenwashingiem. Ma to zostać uzyskane m.in. poprzez opracowanie rozwiązań legislacyjnych wzmacniających pozycję konsumentów w ramach zielonej transformacji.
Ponadto niezbędne jest wprowadzenie zakazu niszczenia niesprzedanych i zwróconych wyrobów tekstylnych. Nowe przepisy mają uregulować szereg aspektów, na które konsumenci nie są w stanie wpływać wyłącznie przez swoje wybory zakupowe. W tym przypadku samoregulacja prowadzi jedynie do eksploatowania zasobów całej planety. UE interweniuje, aby zwalczyć zarówno nadmierny konsumpcjonizm, jak i nieetyczne metody produkcji ubrań.
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: shutterstock
Źródło: European Parliament