Panele słoneczne pojawią się na pięciu wieżowcach jednego z poznańskich osiedli. Taką decyzję podjęła spółdzielnia mieszkaniowa. Dlatego, że rocznie na prąd wydaje 1,5 mln zł.

O planach Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Winogrady” poinformował Głos Wielkopolski. Spółdzielnia już dzisiaj płaci za prąd około 1,5 mln zł rocznie. Po wzroście cen kwota ta może wzrosnąć o 750 tys. zł.

Reklama

Jak opowiada na łamach Głosu Wielkopolskiego Jan Marciniak, prezes PSM „Winogrady”, do zamontowania paneli słonecznych spółdzielnia przymierza się od kilku lat. Dotychczas ceny urządzeń były jednak zbyt wysokie.


Wszystko, co musisz wiedzieć o OZE. Kliknij i sprawdź!


Teraz panele słoneczne pojawią się na pięciu blokach oraz dwóch budynkach, w których zużycie prądu jest największe (m.in. serwerowni).

– Gdy latem wyprodukujemy więcej prądu, to będziemy go „wpychać” do sieci, a gdy będzie go mniej, to będziemy go pobierać z sieci. Założenie jest takie, aby bilans roczny na budynkach wysokich oscylował wokół zera – opowiada prezes Jan Marciniak.

Panele słoneczne coraz bardziej popularne

Podobne panele zostały zamontowane na jednym z osiedli w Szczecinie. Początkowo było to 25 budynków, teraz spółdzielnia podpisała umowę na montaż kolejnych na 102 budynkach.


Sprawdź koniecznie: Farmy fotowoltaiczne o najdziwniejszych kształtach


Spółdzielnia mieszkaniowa z Wrocławia posiada prawie trzy tysiące paneli słonecznych na 35 blokach. Krakowska spółdzielnia uruchomiła 54 panele na swoim budynku.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo!

Źródło: Głos Wielkopolski
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE