Moc zainstalowana w OZE wzrasta znacząco, jednak nadal nie dzieje się to wystarczająco szybko. Raport Statistical Review of World Energy ujawnia, jaką rolę paliwa kopalne odgrywają w światowej energetyce.

W miksie energetycznym nadal prym wiodą paliwa kopalne. Wydatki i ilość mocy z OZE zmieniają się, jednak tempo tych działań nie przystaje do zapotrzebowania. Według raportu w zeszłym roku popyt na energię elektryczną urósł o 1%, a 82% podaży było pokrywane za pomocą ropy i gazu.

Reklama

Instalacje OZE mnożą się na potęgę

Moc zainstalowana w instalacjach OZE w 2022 r. urosła o 266 GW. Ich udział w produkcji energii pokrył 7,5% światowego zużycia. Jest to wzrost o 1% w porównaniu z zeszłym rokiem.

– Pomimo dalszego silnego wzrostu udziału energii wiatrowej i słonecznej w sektorze energetycznym, ogólna globalna emisja gazów cieplarnianych związanych z energią ponownie wzrosła – powiedziała Juliet Davenport, prezes brytyjskiej ogólnoświatowej organizacji branżowej Energy Institute.

Globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną okazało się jednak mniej dynamiczne, niż można by się spodziewać. W 2021 r. jego wzrost wynosił 5,5%. Spory wzrost popytu na energię notuje się od pandemii koronawirusa.


Czytaj też: Kryzys energetyczny obniżył jakość życia Polaków


Paliwa kopalne metodą na kontrolę innych państw

Warto też zwrócić uwagę, że poprzedni rok upłynął pod znakiem znacznych niepewności pod względem surowców energetycznych, co miało związek z inwazją Rosji na Ukrainę. Mogłoby się wydawać, że taka sytuacja stanie się motywacją do rezygnacji z paliw kopalnych, które kształtują praktycznie wszystkie rynki, wpływając na koszty transportu czy produkcji dóbr.

Rekordowe ceny węgla i gazu przyczyniają się do obniżenia jakości życia oraz dają przestrzeń do manipulowania decyzjami rządów. Stanowią kartę przetargową dla obcych państw na budowanie lęku w społeczeństwie.


Czytaj też: Finansowanie OZE dla firm na 0 procent


Coraz więcej ropy

Pomimo wzrostu ilości OZE i coraz większej popularności pojazdów elektrycznych lub na inne paliwa alternatywne, zużycie ropy wzrasta. Rok temu zwiększyło się ono o 2,9 mln baryłek dziennie, co sumarycznie sprawiło, że w 2022 r. zużywano 97,3 mln baryłek ropy dziennie. Jest to jednak o 0,7% mniej niż w okresie przedpandemicznym.

Takie zarządzanie zasobami okazuje się mieć jeszcze jedną wadę, czyli koszty. W 2022 r. rządy wydały ponad 900 miliardów euro na dotacje do paliw kopalnych, co stanowi najwyższą kwotę w historii. Okazuje się więc, że kontynuowanie opierania energetyki na paliwach kopalnych będzie przynosić straty światowym gospodarkom.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcia: wirestock

Źródło: Euro News

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE