Moc zainstalowanych OZE w Wielkiej Brytanii przekracza 50 proc. i tym samym po raz pierwszy jest większa od mocy generowanej przez paliwa kopalne.

Najnowszy raport „Drax Electric Insights report” pokazuje zmiany brytyjskiego rynku energii w ciągu ostatnich pięciu lat. Według autorów dokumentu 1/3 krajowych instalacji zasilanych węglem, olejem lub gazem została wygaszona, natomiast potencjał źródeł odnawialnych w tym samym czasie potroił się, osiągając 42 GW.

Reklama

Rola biomasy w Wielkiej Brytanii

Szczególną uwagę raport zwraca na rolę biomasy, jako trzeciego największego źródła energii w Wielkiej Brytanii – moc zainstalowana z bloków spalających surowiec w 2017 i 2018 r. wyniosła 20 proc. wszystkich zainstalowanych mocy OZE w kraju. W ciągu tych dwóch lat zmodernizowano w Wielkiej Brytanii dwa duże węglowe bloki energetyczne pod kątem spalania biomasy (Drax i Lynemouth). Obie inwestycje dodały aż 1 GW mocy z OZE. Dodatkowo w kraju pracują setki mniejszych instalacji spalających różnego rodzaju biomasę odpadową.

Jak wskazują autorzy raportu Drax, w ciągu ostatnich 12 miesięcy udział biomasy w krajowym miksie energetycznych wzrósł o 50 proc. osiągając 3,2 GW. Eksperci oszacowali, że przez ostatni kwartał biomasa była odpowiedzialna za produkcję prądu w 6,5 proc. w skali całego kraju.

Cel? Zmniejszenie emisji CO2

Spektakularny wynik OZE to konsekwencja brytyjskiej polityki rządowej, która od lat konsekwentnie stawia na „zieloną energię” oraz realizację celu ograniczenia emisji CO2. Jedną z flagowych inwestycji jest trwająca od kilku lat modernizacja największej brytyjskiej elektrowni węglowej Drax pod kątem spalania biomasy. Do tej pory przekonwertowano 4 z 6 bloków węglowych.

Źródło: Biomass Magazine

Zdjęcie: Drax

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa! W internecie za darmo!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE