Odpady drzewne z upraw Oxytree mogą być wykorzystane do wytworzenia materiału o wysokiej wartości energetycznej w procesie toryfikacji. Badania w tym zakresie prowadzone są przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.


REKLAMA

Reklama

Ojczyzną rodzaju paulownia jest kontynent Azjatycki, gdzie naturalnie występuje 13 gatunków. Zalicza się je do roślin typu C4, czyli szybko rosnących, charakterystycznych dla rejonów o klimacie tropikalnym kuli ziemskiej. Na obszarze Chin, gatunki paulowni są zaliczane do lasotwórczych, z których pozyskuje się drewno.

Do Europy paulownia została introdukowana w XVII wieku jako drzewo ozdobne. W polskich ogrodach botanicznych i arboretach uprawiana jest paulownia puszysta nazywana również cesarską Paulownia tomentosa. Jej pojedyncze drzewa rosną na terenach zieleni Polski zachodniej. Stosunkowo rzadko można spotkać Paulownię fortunei P. fortunei. Paulowania stanowić może źródło biomasy, drewna o walorach użytkowych.

Oxytree w Polsce

W roku 2015 wprowadzono do uprawy w Polsce nowe, szybko rosnące drzewo. Jego handlowa nazwa to Oxytree (Paulownia Clon in Vitro 112). Jest to drzewo, które powstało w warunkach laboratoryjnych, w wyniku skrzyżowania i klonowania dwóch gatunków Paulownia elongata i P. fortunei.

Mieszaniec ten jest uznawany za odpowiedni do produkcji drewna okrągłego, biomasy i rekultywacji. Drewno paulowni wykorzystywano dawniej i obecnie w Chinach i Japonii do produkcji instrumentów, mebli, a nawet domów. Do celów przemysłowych nadają się już 3-letnie drzewa, ale najwięcej korzyści oferują 6-letnie drzewa, których średnica może wynieść ok. 30-35 cm. Pierwsza ścinka w celu pozyskania drewna odbywa się w 6. roku od posadzenia.

Toryfikaty uzyskane z biomasy odpadów z plantacji Oxytree

W drugim cyklu wzrostu Oxytree posiada wykształcony system korzeniowy. Od tego momentu rośnie jeszcze szybciej i drewno może być pozyskiwane co 4 lata.

Mieszańce paulowni nadają się do uprawy jako plantacje drzew szybko rosnących. Według definicji leśników – są to intensywne uprawy wąskich populacji lub klonów, wyselekcjonowanych pod względem cech przyrostowych i jakościowych. Plantacje zakładane są w celu wyprodukowania, w krótszych niż te stosowane w gospodarce leśnej cyklach, jak największej ilości surowca drzewnego dla przemysłu lub energetyki.

Jak w przypadku każdej innej plantacji podczas zabiegów agrotechnicznych, jak i w momencie pozyskania drewna na cele przemysłowe, powstają znaczne ilości odpadów (gałęzie, liście, fragmenty drewna niespełniające wymagań itp.), których pozostawienie na polu stanowi stratę.

Toryfikacja odpadów z plantacji

Wykorzystanie procesów przetwarzania zebranej biomasy pozwala nie tylko je ograniczyć, lecz może stanowić dodatkowe źródło zysku. Z tego względu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu podjęto się próby przetworzenia pozostałości z zabiegów pielęgnacyjnych Oxytree, w materiał o wysokiej wartości energetycznej. W tym celu wykorzystano proces termicznej waloryzacji drewna określany terminem toryfikacji. Jest to ten sam proces, który jest także wykorzystywany do prażenia kawy. Dzięki zastosowaniu toryfikacji biomasa traci właściwości hydrofilowe (chłonie wodę) i zyskuje właściwości hydrofobowe (nie chłonie wody), a energia w niej zawarta zostaje zagęszczona.

Podczas toryfikacji biomasa (tu Oxytree) jest poddawana oddziaływaniu temperatury z zakresu od 200 do 320°C w atmosferze ubogiej w tlen.

To tylko fragment artykułu. Całość przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Autorzy:

Kacper Świechowski (1), Marek Liszewski (2), Sylwia Stegenta-Dąbrowska (1), Przemysław Bąbelewski (3), Andrzej Białowiec (1)

1 Wydział Przyrodniczo-Technologiczny, Instytut Inżynierii Rolniczej, Waste and Biomass Valorization Group, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, 51-630 Wrocław, ul. Chełmońskiego 37/41, Polska; kacper.swiechowski@upwr.edu.pl, andrzej.bialowiec@upwr.edu.pl, sylwia.stegenta@upwr.edu.pl

2 Wydział Przyrodniczo-Technologiczny, Instytut Agroekologii i Produkcji Roślinnej, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu 53-363 Wrocław, pl. Grunwaldzki 24A, Polska; marek.liszewski@upwr.edu.pl

3 Wydział Przyrodniczo-Technologiczny, Katedra Ogrodnictwa, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu 53-363 Wrocław, pl. Grunwaldzki 24A, Polska; przemyslaw.babolewski@upwr.edu.pl

Zdjęcie: UP Wrocław 
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE