W Trzebini stanie pierwsza w Polsce instalacja do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego.  Będzie produkować 30 tys. ton zielonego glikolu propylenowego rocznie, co pokryje aż w 75proc. zapotrzebowanie na ten produkt w Polsce. Należąca do Grupy ORLEN spółka ORLEN Południe właśnie podpisała umowę w tej sprawie.

Zielony glikol propylenowy to produkt ekologiczny, bezpieczny dla środowiska. Wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym. Inwestycję realizować będzie Konsorcjum składające się z dwóch polskich firm, jej koszt szacowany jest na ok. 400 mln złotych.

Reklama

Zgodnie z zapowiedziami rozwijamy i poprzez inwestycje wzmacniamy spółki działające w Grupie ORLEN. Budowa pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu to ważny krok w procesie przekształcania zakładu w Trzebini w nowoczesną biorafinerię. Stawiamy na ekologiczne, wysokomarżowe produkty – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Inwestycja w Trzebini zostanie zakończona w 2021 roku.

Jej wykonawcą będzie Konsorcjum, które tworzą dwie polskie firmy: Technik Polska Sp. z o.o. i Biproraf Sp. z o.o. Podpisana umowa obejmuje:

  • zaprojektowanie,
  • dostawy
  • oraz budowę w systemie „pod klucz” instalacji do produkcji glikolu propylenowego (1,2 – MPG)
  • wraz z instalacjami pomocniczymi i infrastrukturą dodatkową.

Budowa pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego wzmocni pozycję ORLEN Południe na krajowym rynku biokomponentów, ale również pracodawcy w regionie.

Już dziś Spółka zatrudnia ponad 650 osób, z czego przeszło połowę w trzebińskiej rafinerii.

Po oddaniu do użytku instalacji, czyli w 2021 r., powstanie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

Produkcja ekologicznego glikolu propylenowego umożliwi wykorzystanie wytwarzanej w Trzebini gliceryny. Otrzymuje się ją w produkcji biodiesla z surowca jakim jest przede wszystkim olej rzepakowy. Na inwestycji skorzystają również inni polscy producenci biodiesla. Orlen Południe po zakończeniu inwestycji rozpocznie z nimi współpracę w zakresie dostaw gliceryny.

Budowa instalacji do produkcji glikolu propylenowego, jako pierwsza inwestycja w historii ORLEN Południe, została zakwalifikowana przez Krakowski Park Technologiczny do programu Polska Strefa Inwestycji.

Odbiorcami glikolu propylenowego będą, oprócz polskich firm, również zagraniczne przedsiębiorstwa.

Źródło: Grupa Orlen

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE