Polska ma na tyle rozwinięty przemysł spożywczy i rolnictwo, że w tym kraju biogaz wydaje się naturalnym wyborem. Nic dziwnego, że Orlen chce zainwestować kilka miliardów zł w rozwój tego sektora. Nie uda się to jednak, jeśli paliwowy gigant nie otrzyma wsparcia.
Na koniec lipca biogazownie stanowiły 0,44% mocy w systemie. W ciągu pierwszy siedmiu miesięcy tego roku zapewniły około 0,95% energii elektrycznej. Jest to jednak zaledwie ułamek wszystkich mocy, jakie można wytworzyć z udziałem tego źródła energii. Jak dotąd Polska ma niecałe 400 biogazowni, podczas gdy Niemcy – blisko 10000.
Biogazownie Orlen z problemami
Orlen przygotowuje się do budowy biogazowni. Jednak przedstawiciele przedsiębiorstwa sygnalizują, że inwestycje nadal utrudniają nieadekwatne regulacje i brak dostępności finansowej.
— W strategii mamy zapisany 1 mld m3 biogazu, co przekłada się na 500-600 mln m3 biometanu do 2030 r. Realizowane są prace przygotowawcze dla biogazowni […]. W tym momencie projekty inwestycyjne są na etapie przygotowawczym i jest to liczba dwucyfrowa — powiedział cytowany przez PAP Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Transformacji Strategicznej Orlenu podczas podkomisji sejmowej ds. infrastruktury krytycznej, górnictwa i energetyki.
Z tą oceną zgodził się Jakub Ruszel, dyrektor wykonawczy ds. zarządzania ryzykiem i zgodnością, który wyjaśnia, że tylko przyjazne środowisko regulacyjne i finansowe może przyspieszyć decyzje inwestycyjne.
— Rynek biometanu jest rynkiem, który napotyka silne bariery regulacyjne i inwestycyjne związane z posadowieniem infrastruktury, przyłączeniem do sieci, z jakością produktu, ale przede wszystkim z finansowaniem. Żeby finansować biogaz i biometan, musimy mieć […] określone wsparcie zewnętrzne i ten kapitał jest organizowany — powiedział Jakub Ruszel.
Dyrektor wykonawczy Orlen wskazywał także, że pomimo atrakcyjnych rozwiązań wprowadzanych w ramach ustawy wiatrakowej, konieczne jest także wsparcie wykorzystania biometanu na cele transportowe.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa
Źródło: Business Insider
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE