Orlen Południe S.A. przejmie kolejną biogazownię rolniczą. Spółka zawarła w tej sprawie umowę z Pepees S.A., która jest właścicielem CHP Energia – firmy działającej na rynku biogazowym. W pakiecie Orlenu Południe są już biogazownia w Konopnicy, grunty pod biogazwonię niedaleko Rynu, a teraz dojdzie do nich instalacja w Szepietowie.

Orlen Południe silnie inwestuje na rynku biogazowym. Właśnie zawarł kolejna umowę dotyczącą zakupu 70,15 proc. udziałów w firmie CHP Energia Sp. z o.o. Informacja dotycząca transakcji została opublikowana przez obecną na giełdzie spółkę Peppes (specjalizująca się w przetwórstwie ziemniaków), właściciela udziałów większościowych CHP Energia.

Reklama

Jak czytamy w komunikacie warunkiem zawarcia umowy przyrzeczonej było nieskorzystanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z prawa pierwokupu nieruchomości o powierzchni około 0,68 ha należącej do jednego ze wspólników mniejszościowych CHP Energia sp. z o.o., sąsiadującej z działkami należącymi do CHP Energia, na których znajduje się biogazownia i która to nieruchomość ma być sprzedana razem z udziałami w CHP Energia sp. z o.o.

CHP Energia dzięki unijnej dotacji z RPO Województwa Podlaskiego 2007-2013, wybudowała biogazownię rolniczą w gminie Szepietowo. Wartość inwestycji – 16,5 mln zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej – 5,09 mln zł.

Biogazownia Szepietowo o mocy 1,3 MWe figuruje w rejestrze biogazowni rolniczych od 2015 roku. Jej moc wynosi 1,2 MWe.

W portfelu Orlen Południe znajduje się już biogazownia w Konopnicy, która ma być przekształcona w biometanownię. Spółka zakupiła także działki niedaleko Rynu, na których stanąć mają kolejne instalacje biogazowe.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Oprac. BEM
Źródło: bankier.pl
Zdjęcie: PKN Orlen
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE