Orlen nowym graczem na rynku biogazu! Spółka Orlen Południe kupiła biogazownię rolniczą Bioenergy Project w Konopnicy. Ma ona zostać przekształcona w wytwórnię biometanu. Rozpoczęty przez Orlen program biogazowy zakłada stworzenie sieci własnych biometanowni.
Orlen kupił pierwszą instalację biogazową. Równolegle z nabyciem biogazowni w Konopnicy kupił także Biozec – spółkę odpowiedzialną za sprzedaż i dystrybucję dostarczanej przez biogazownię energii cieplnej. Nowa linia biznesowa Orlenu zakłada m.in. rozbudowę możliwości produkcyjnych pozyskanych aktywów do ok. 7 mln m3 biometanu rocznie.
Orlen nowym graczem
– Będziemy budować kompetencje poprzez budowę własnych biogazowni, a także poprzez procesy akwizycyjne – mówił Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen podczas ostatniej w 2020 roku konferencji prasowej. – Biogaz jest paliwem przyszłości, które będzie napędzać naszą gospodarkę i rolnictwo.
Na inwestycje Orlen przeznacza 140 mld złotych. Pozwoli to na maksymalizację działań w tych segmentach, w jakich funkcjonują Orlen Południe i Orlen Oil. Rozbudowywana będzie biorafineria w Trzebinii, zwiększona zostanie produkcja biodiesla, a także wodoru.
Czytaj również: Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Inwestycje w biogaz i biometan zapoczątkowała transakcja kupna instalacji w Konopnicy. Powstanie biometanownia Biogazownia w Konopnicy w gminie Rawa Mazowiecka, o mocy 1,99 MW, została oddana do użytku w styczniu 2012 r. Instalacja w procesie fermentacji wykorzystuje głównie pozyskiwane od lokalnych producentów pozostałości z tłoczenia soków z jabłek, a w mniejszym stopniu też inne surowce, m.in. porzeczkę. Zakład posiada korzystną lokalizację ze względu na rozległe tereny sadownicze znajdujące się w okolicy. Właśnie to usytuowanie gwarantuje stały dostęp do substratów potrzebnych do produkcji biogazu.
Wytwórnia biometanu
W instalacji wytwarzana jest energia elektryczna i cieplna (zasila w ciepłą wodę użytkową i cieplną bloki mieszkalne spółdzielni w Rawie Mazowieckiej). Biogazownia oferuje także masę pofermentacyjną do użyźniania gleby. Orlen Południe planuje przekształcenie biogazowni w wytwórnię biometanu.
Ma on trafiać do odbiorców poprzez przyłączenie do sieci dystrybucyjnej. Celem jest więc rozbudowa zakładu do możliwości produkcji ok. 7 mln m3 biometanu rocznie. Ma to nastąpić już w roku 2022.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!