Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), Enea Operator i TAURON Dystrybucja podpisały porozumienie w sprawie koordynacji rozwoju sieci przesyłowej i dystrybucyjnej. Powstanie m.in. nowa stacja elektroenergetyczna w okolicach Żagania oraz zostanie rozbudowana sieć elektroenergetyczna w regionie. Inwestycje poprawią bezpieczeństwo energetyczne województwa lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Łączna wartość zaplanowanych inwestycji przekroczy 100 mln zł.
Budowa nowej stacji i związana z nią rozbudowa sieci najwyższych i wysokich napięć 220 kV i 110 kV, jest niezbędna dla zwiększenia bezpieczeństwa i ciągłości przesyłu oraz dostaw energii elektrycznej dla odbiorców przyłączonych do sieci dystrybucyjnej południowej części woj. lubuskiego, północnej części woj. dolnośląskiego i południowo-zachodniej części woj. wielkopolskiego.
W podpisanym porozumieniu PSE zadeklarowało wybudowanie stacji elektroenergetycznej 220/110 kV Żagań złożonej z rozdzielni 220 kV, rozdzielni 110 kV i jednego autotransformatora 220/110 kV o mocy 275 MVA oraz wybudowanie linii 220 kV łączących SE Żagań z linią 220 kV Leśniów – Mikułowa. Stacja elektroenergetyczna oraz linie 220 kV w całości będą własnością PSE.
– Duże przedsiębiorstwa produkcyjne zlokalizowane w tym regionie potrzebują pewności zasilania, dlatego wspólnie podjęliśmy decyzję o budowie nowej infrastruktury przesyłowej, dzięki której zwiększy się niezawodność dostaw energii elektrycznej – podkreśla Włodzimierz Mucha, wiceprezes zarządu PSE. Nowe linie i stacja wpłyną na wzrost bezpieczeństwa energetycznego w tej części Polski, co jest istotne zarówno dla dotychczasowych odbiorców, jak również ma wpływ na decyzje inwestycyjne przedsiębiorców, którzy poszukują lokalizacji, gdzie zapewniona jest ciągłość zasilania – dodaje wiceprezes PSE.
Enea Operator z kolei zobowiązała się do wybudowania lub zmodernizowania napowietrznych linii 110 kV dla dziewięciu ciągów liniowych o łącznej długości 96 km. Wszystkie zostaną wybudowane i zmodernizowane do końca 2025 roku. Aby te zamierzenia inwestycyjne miały szanse powodzenia, niezbędna jest współpraca i wsparcie jednostek administracji państwowej i samorządowej. Mowa tu przede wszystkim o procesie pozyskiwania decyzji administracyjnych oraz prawa dysponowania nieruchomością na cele budowlane, gdzie szczególna będzie rola Wojewody Lubuskiego, a także starostów i włodarzy gmin: Iłowa, Jasień, Nowa Sól, Otyń, Żagań i Żary, na terenie których prowadzone będą inwestycje.
– Podjęliśmy bardzo ambitne wyzwanie inwestycyjne, ale świadomi wagi całego projektu jesteśmy zdeterminowani, aby je zrealizować. Skoordynowany rozwój sieci przesyłowej i dystrybucyjnej na tym obszarze to inwestycja, która służyć będzie odbiorcom przez wiele, wiele lat. Bardzo dziękuję partnerom z PSE i Tauron Dystrybucja za współpracę, której pierwszym, ale bardzo istotnym owocem jest to porozumienie – powiedział Andrzej Kojro, prezes Enei Operator.
TAURON Dystrybucja przebuduje odcinek linii 110 kV relacji GPZ Jankowa Żagańska – GPZ Bolesławiec, o długości 31 km. Zakończenie przebudowy tej linii planowane jest na 2023 rok. Dodatkowo, obaj operatorzy systemu dystrybucyjnego dostosują pozostałe linie graniczne 110 kV do nowych warunków pracy, wynikających z budowy SE Żagań, poprzez ich przebudowę, dostosowanie temperaturowe, likwidację ograniczeń aparaturowych lub zastosowanie węzłów do analizy dynamicznej obciążalności linii.
– Budowa stacji energetycznej Żagań poprawi bezpieczeństwo i warunki pracy sieci 110 kV na strategicznym dla TAURON Dystrybucja obszarze, na którym zlokalizowane są obiekty KGHM, takie jak szyby górnicze i dwie huty miedzi w Głogowie. Ponadto, przebudowa istniejącej linii granicznej, poprawi warunki dostaw energii elektrycznej na terenach północno-zachodnich województwa dolnośląskiego, w tym powiatu bolesławieckiego, zgorzeleckiego i lwóweckiego – mówi Jarosław Broda, wiceprezes TAURON Polska Energia.
Zakończenie całości prac zaplanowane jest do 2025 roku. Szacowane nakłady na realizację wszystkich inwestycji kształtują się na poziomie przekraczającym 100 mln zł.
Źródło: Tauron
Zdjęcie: Tauron
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE