Odzysk ciepła jest coraz częściej rozpatrywany jako metoda ograniczenia energochłonności przedsiębiorstw. Ciepło odpadowe z powodzeniem można wykorzystać do procesów przemysłowych, co obniża zapotrzebowanie na surowce energetyczne, a co za tym idzie – koszty prowadzenia działalności.
Qemetica Soda Polska podejmuje wiele działań dążących do zazielenienia swojej produkcji sody kalcynowanej. Przejawem tego jest m.in. budowa kotła biomasowego w inowrocławskiej fabryce CIECH Soda Polska.
Para technologiczna z recyklingu
Ważnym elementem produkcji sody kalcynowanej jest para technologiczna, która powstaje w elektrociepłowni. Odzysk ciepła odpadowego pozwala wyeliminować konieczność wytwarzania jej z wykorzystaniem paliw, zamiast tego wykorzystuje się uboczny produkt innego procesu. W celu stworzenia takiego obiegu przedsiębiorstwo Qemetica podjęło współpracę z GEA Process Engineering.
Analiza wykazała, że największy potencjał odzysku ciepła znajduje się w powietrzu procesowym opuszczającym komorę suszarni fluidalnej monohydratu w zakładzie Qemetica Soda Polska w Inowrocławiu. Jest to jedna z największych tego typu suszarni w całej Europie. Jej wydajność wynosi 90 ton sody na godzinę.
Jest to element szerszych działań dążących do dekarbonizacji produkcji oraz zmniejszenia udziału węgla w produkcji sody.
Odzysk ciepła jako element modernizacji suszarni
Na modernizację suszarni przeznaczono 6 mln zł. Elementem tego procesu było opracowanie rozwiązania, dzięki któremu strumień energii z powietrza procesowego o temperaturze ok. 100 stopni i przepływie powyżej 120 tys. kg/h został skierowany z powrotem do procesu produkcyjnego. Przed zainstalowaniem tego systemu gorące powietrze ulatywało do atmosfery przez komin.
– W fazie projektowej największym wyzwaniem było opracowanie rozwiązania dla umieszczenia wymiennika ciepła w optymalnej lokalizacji pod kątem efektywności odzysku ciepła, tj. w środkowej części komina powietrza wylotowego z suszarni fluidalnej. Ciężar samego komina, wynoszący 24 tony, uniemożliwiał jego posadowienia bezpośrednio na wymienniku. W związku z tym został przygotowany projekt podziału komina na dwie części z zastosowaniem dodatkowej konstrukcji wsporczej dedykowanej dla jego górnej połowy znajdującej się tuż nad wymiennikiem ciepła – mówi Damian Żórawski manager R&D w Qemetice.
Czytaj też: W Poznaniu chcą odzyskać ciepło produkowane przez serwery
Obecnie instalacja składa się z układu pompowego, trzech wymienników ciepła oraz zautomatyzowanego systemu kontroli parametrów wraz z wizualizacją SCADA.
– W suszarni przepływy gorącego powietrza są bardzo duże, dlatego zawrócenie powietrza do procesu produkcji to znaczne oszczędności w produkcji i zużyciu pary, surowca niezbędnego w wytwarzaniu sody. To z kolei obniża zapotrzebowanie na energię, którą dziś pozyskujemy z węgla, a więc i zmniejszenie emisji CO2 z naszych elektrociepłowni. W oczywisty sposób przekłada się to także na oszczędności finansowe i poprawę pozycji konkurencyjnej zakładu w Inowrocławiu – tłumaczy Piotr Kapuściński, wiceprezes Qemetica Soda Polska.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa
Źródło: Qemetica
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE