Priorytetem funduszy europejskich dla Śląska jest transformacja przemysłu ciężkiego, szersze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i nowe technologie – powiedział w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
Transformacja Śląska
Marszałek Chełstowski przypomniał, że w perspektywie funduszy unijnych na lata 2021-27 województwo śląskie dysponuje budżetem w wysokości ponad 5,1 mld euro, na który składają się środki na realizację regionalnej polityki spójności oraz z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
– Śląsk był zawsze regionem typowo gospodarczym i technicznym. Produkcja przemysłowa odgrywała tutaj znaczącą rolę i nadal tak będzie. Jesteśmy drugim obszarem, jeżeli chodzi o PKB, z wszystkich 16 województw – powiedział marszałek.
Jakub Chełstowski przypomniał, że transformacja trwa na Śląsku od upadku komunizmu i obejmuje wszystkie sektory hutnicze, węglowe i kopalniane.
– Potrzebujemy środków na transformację, odnawialne źródła energii, sektor komunalny i usprawnianie kwestii związanych z połączeniami kolejowymi. Instytucje samorządowe również wymagają tego wsparcia, więc priorytetem dla nas jest stworzenie nowych gałęzi biznesu, takich jak medycyna, ICT czy przemysł lotniczy – dodał.
Czytaj również: Parlament Europejski chce ukrócić zjawisko fast fashion
Kreowanie innowacyjności w regionie
Marszałek wyjaśnił, że środki z funduszy europejskich mają także służyć kreowaniu innowacyjności w regionie.
– Sektor górniczy domknie swoją działalność – rząd i strona związkowa podpisały porozumienie, tzw. umowę społeczną z etapem wygaszania kopalń. Do 2030 roku cztery kolejne obiekty będą zamknięte. Dzięki tym środkom będziemy stwarzali przestrzeń dla przemysłu i gospodarki. Będziemy inwestować w infrastrukturę drogową, lokalną, kolejową, medycynę czy naukę. Zwłaszcza sektor akademicki jest bardzo istotny – na Śląsku jest 115 tys. studentów. Transformacja powinna być oparta o młodych ludzi, żeby tu na Śląsku zostali i kształtowali naszą przyszłość – powiedział.
Województwo śląskie jest największym beneficjentem środków europejskich w Polsce. Program Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027 opiewa na 5,14 mld euro. Pierwsze nabory w konkursach na dofinansowania w FE na Śląsku ruszyły w I kwartale br.
Rynek Biogazu i Biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło informacji:PAP Mediaroom
zdjęcie: Pixabay