Na wniosek PIGPD 29 czerwca odbyło się spotkanie organizacji branżowych z dyrekcją generalną Lasów Państwowych, do którego dołączył również Minister Edward Siarka. W komunikacie PIGPD przekazała relację ze spotkania.

Przebieg spotkania PIGPD i LP

W spotkaniu z LP uczestniczyli przedstawiciele organizacji branżowych (płyty, meble, palety) Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego reprezentowali Marek Kubiak i Rafał Szefler. Ze strony Lasów Państwowych  w spotkaniu uczestniczyła cała dyrekcja generalna oraz Naczelnik Marketingu Andrzej Ballaun. W imieniu organizacji branżowych głos zabrał Jędrzej Kasprzak, który przedstawił oczekiwania, sugestie co do przyszłych zasad sprzedaży drewna. W swoim wystąpieniu wskazał na najważniejsze jego zdaniem postulaty.

Reklama
  • Utrzymanie zasad sprzedaży drewna
  • Utrzymanie blokady dla ceny górnej
  • Wprowadzenie mechanizmów ograniczających rolę pośredników i firm kupujących drewno dla swoich zakładów na terenie Europy
  • Pełna jawność po zakończeniu procedur sprzedaży drewna
  • Utrzymanie FSC

Przeczytaj także: PIGPD apeluje o nieuznawanie biomasy leśnej jako źródła energii


 Odpowiedź na postulaty

Krzysztof Janeczko, dyrektor ekonomiczny w pełnym ogólników wystąpieniu powiedział, że LP pracują nad nowymi zasadami, chcą aby obowiązywały one minimum dwa lata. Więcej szczegółów przedstawił Andrzej Ballaun, który po wielu pytaniach przyznał, że LP dały do konsultacji prawnych kilka spraw. Mianowicie rozważają wprowadzenie do zasad zapisów o :

  • Punkcie przerobu drewna
  • Oświadczeniach o zatrudnieniu
  • Oświadczeniu o niezaleganiu z podatkami

Powyższe punkty w tej chwili są poddawane analizie prawnej. Problemem jest sposób wyliczania cen. Leśnicy mówią o spłaszczeniu różnic cenowych poprzez jednocześnie podniesienie ceny minimalnej, utrzymaniu widełek (ale nie wiadomo na jakim poziomie). Pośród dyrektorów regionalnych były pomysły o uwolnieniu całkowitym rynku.

Zapowiedź kolejnego spotkania w sierpniu

Dziś wiadomo , że w ciągu najbliższych dwóch tygodni nic w tej sprawie się nie wydarzy, ponieważ decyzje zapadną w Ministerstwie Środowiska. Na zakończenie spotkania głos zabrał Marek Kubiak, który podsumowując apelował do leśników, aby w pierwszej kolejności myśleli o tym jak zaopatrzyć w drewno firmy w kraju, by to firmy produkcyjne w pierwszej kolejności miały zapewniony surowiec. Spotkanie zakończyło się po dwóch godzinach obietnicą kolejnego spotkania w sierpniu i konsultacjami co do szczegółowych zapisów.

 Spotkanie PIGPD z ministrem Siarką

O godzinie 17 odbyło się spotkanie PIGPD z ministrem  E. Siarką, w trakcie którego przedstawicielom Izby udało się przekazać najważniejsze sprawy, m.in. zablokowanie wywozu drewna, zaopatrzenie w surowiec firmy krajowe. Minister przyznał, że prowadzone są różne analizy w jaki sposób zabezpieczyć w surowiec firmy produkcyjne. Mówił także o tym, że toczą się rozmowy pomiędzy LP a ministerstwem na tematy drzewne. Z kontekstu rozmowy wynikało, że ministerstwo naciska na takie zasady, które będą promować przerób drewna w kraju.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE