Nowy rząd Mateusza Morawickiego bez Henryka Kowalczyka, dotychczasowego ministra środowiska. Zastąpi go młodszy o 35 lat Michał Woś. Ministerstwo Energii zostanie podzielone, ale jeszcze nie wiadomo jak.

Henryk Kowalczyk, pełniący rolę ministra środowiska od stycznia 2018, stracił swą tekę. Obejmie ją 28-letni Michał Woś, wcześniej wiceminister sprawiedliwości i członek rządu.

Reklama

Kowalczyk chwilę po ogłoszeniu składu Rady Ministrów powiedział, że nie czuje się urażony.

– Na nikogo się nie obrażam, nie jestem zły. Z Ministerstwem Środowiska żegnam się z dobrymi wspomnieniami i zrealizowanymi programami – mówił money.pl Henryk Kowalczyk, były już szef resortu środowiska. – Jeżeli mógłbym tworzyć listę sukcesów, to z pewnością wymieniłbym wysoko program „Czyste powietrze” oraz zmiany w kontrolach wysypisk śmieci. To były kluczowe problemy, których od lat nie można było załatwić. Ruszyliśmy te tematy, wprowadziliśmy odpowiednie zmiany. Jednocześnie w Polsce udał się szczyt klimatyczny, udało się zdobyć porozumienie w wielu kluczowych kwestiach. Nie był to stracony czas – przekonywał.

Faktycznie będzie miał aż dwóch następców, choć Ministerstwo Środowiska przestało istnieć. Zastąpią go Michał Woś jako minister środowiska  (albo minister zasobów naturalnych) i Michał Kurtyka (dotychczasowy wiceminister środowiska) jako minister klimatu. To pod jego skrzydła trafią gospodarka odpadami i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Jadwiga Emilewicz, która gościła na IV Kongresie Biogazu organizowanym przez Biomass Media Group, otrzymała również nową tekę – ministra rozwoju. W jej ministerstwie znajdą się działy budownictwo i turystyka.

Z rządu odeszli dotychczasowy minister finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister sportu Witold Bańka (obejmie funkcję szefa Światowej Agencji Antydopingowej), minister rodziny Bożena Borys-Szopa, minister środowiska Henryk Kowalczyk i minister energii Krzysztof Tchórzewski.

– Nowy rząd będzie bardzo sprawną i dobrą drużyną, która będzie pracowała dla realizacji celów krótko, średnio- i długofalowych – powiedział premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając kandydatów na stanowiska w nowym rządzie. Dodał, że rząd będzie realizował dotychczasowe zapowiedzi.

– Skład rządu, który zostanie przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego został zaakceptowany po dyskusji przez Komitet Polityczny PiS – poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił, nowy rząd jest kontynuacją „dobrej zmiany”.

Zgodnie z konstytucją dotychczasowy gabinet podaje się do dymisji na pierwszym posiedzeniu Sejmu. Wtedy tworzy się nowy rząd. Na pierwszym posiedzeniu posłowie zbiorą się 12 listopada.

Nowe ministerstwa i ich szefowie:

wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego – Piotr Gliński

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego – Jarosław Gowin

wicepremier, minister do spraw nadzoru właścicielskiego (nazwa zostanie jeszcze ostatecznie uzgodniona) – Jacek Sasin

minister infrastruktury – Andrzej Adamczyk

minister rolnictwa i rozwoju wsi – Jan Krzysztof Ardanowski

minister spraw zagranicznych – Jacek Czaputowicz (z MSZ do KPRM zostanie przeniesiony pion europejski, na czele którego stanie Konrad Szymański)

minister obrony narodowej – Mariusz Błaszczak

minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych – Mariusz Kamiński

minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – Marek Gróbarczyk

minister rozwoju (w ministerstwie znajdą się działy budownictwo i turystyka) – Jadwiga Emilewicz

minister finansów – Tadeusz Kościński

minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Marlena Maląg

minister edukacji narodowej – Dariusz Piontkowski

minister środowiska – Michał Woś

minister cyfryzacji – Marek Zagórski

minister zdrowia – Łukasz Szumowski

minister sprawiedliwości, prokurator generalny – Zbigniew Ziobro

minister klimatu – Michał Kurtyka

minister zarządzania funduszami – Małgorzata Jarosińska-Jedynak

szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Michał Dworczyk

Premier nie ujawnił nazwiska kandydata na ministra sportu.

Ministerstwo Energii w dotychczasowym kształcie zostanie rozwiązane.

Michał Woś

Michał Woś (ur. 8 lutego 1991 w Raciborzu) – polski prawnik i samorządowiec, w latach 2017–2018 podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, od 2018 członek zarządu województwa śląskiego.

Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studia menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W 2014 został radnym Rady Miasta Raciborza. Powierzono mu stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów.

Od listopada 2015 roku był doradcą Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który w 2016 roku powierzył mu stanowisko szefa Gabinetu Politycznego. Był członkiem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. 5 czerwca 2017 roku został Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie objął m.in. nadzór nad sprawami rodzinnymi i nieletnich, zakładami poprawczymi oraz informatyzacją wymiaru sprawiedliwości. Został Koordynatorem Krajowym ds. wdrożeń systemów informatycznych. 8 września 2017 roku premier Beata Szydło powołała go w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

W Ministerstwie Sprawiedliwości nadzorował prace nad nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadzającej w pełni zinformatyzowane postępowanie rejestrowe oraz Systemem Losowego Przydziału Spraw. Wprowadzenie tego systemu było jednym z głównych argumentów broniących reformy sądownictwa w negocjacjach Polski z Komisją Europejską, przedstawionym w Białej księdze w sprawie reform polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Wdrożył ustawę o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i jest autorem systemu teleinformatycznego Rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym w Polsce.

W październiku 2018 został wybrany na radnego sejmiku śląskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości (jako kandydat Solidarnej Polski). 21 listopada 2018 znalazł się w zarządzie województwa.

Jest inicjatorem Pracowni Liderów Prawa Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Był stypendystą Prezesa Rady Ministrów.

W 2018 roku został sklasyfikowany na 12. miejscu listy 50 najbardziej wpływowych prawników w rankingu Dziennika Gazety Prawnej.

Żonaty, jedno dziecko.

Źródło: Money.pl, tvn24.pl, onet.pl, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Zdjęcie: KPRM

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE