Zawieszona przez rząd PO-PSL inwestycja budowy nowego bloku węglowego o mocy 1000 MW w Ostrołęce będzie realizowana, zapowiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Prawdopodobnie blok będzie współspalał biomasę.

Reklama

Inwestycja ma kosztować ok. 5,5 mld zł, z czego połowa kosztów zostanie poniesiona Energę, połowa przez inwestora, który jeszcze nie jest znany. Jak zapowiedział w piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski, który odwiedził Ostrołękę, budowa nowego bloku może się rozpocząć, po przeprowadzeniu przetargu i wyłonieniu wykonawcy, za ok. 1,5 roku.

Rentowność nowego bloku węglowego w Ostrołęce może poprawić objęcie go systemem wsparcia dla odnawialnych źródeł energii wpisanym do ustawy o OZE. Za wyprodukowanie 1 MW energii odnawialnej (ze współspalania węgla i biomasy) zarządca otrzyma zielony certyfikat. Obecnie jego cena kształtuje się na poziomie ok. 100 zł (lipiec 2016 r.).

Nowa wersja ustawy o OZE, która weszła w życie w ostatni piątek, ma faworyzować technologie produkujące energię – jak to określa Ministerstwo Energii – w sposób stabilny. To daje szansę na preferencje w systemie wsparcia dla technologii współspalania.

Źródło: gramwzielone.pl

Zdjęcie: ME

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE