Mieszkańcy Suwałk mogą wkrótce liczyć na niższe rachunki za ogrzewanie. W mieście ma powstać nowoczesna spalarnia odpadów, która produkować będzie ciepło i prąd. Otwarto przetarg na budowę.

Reklama

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Suwałkach poinformowało o otwartym przetargu na budowę spalarni odpadów komunalnych. Nowoczesna instalacja, która ma rozpocząć pracę pod koniec 2026 roku będzie produkować ciepło i energię elektryczną. Całkowity koszt budowy to 128 milionów złotych. Na ten cel uzyskano wsparcie NFOŚiGW to blisko 130 mln zł. Połowa tej kwoty to dotacja, a druga połowa to preferencyjna pożyczka. 

– Ciepłownictwo, podobnie jak cała energetyka stoi w obliczu poważnego wyzwania jakim jest dekarbonizacja. Dzięki tej instalacji suwalski PEC spali o ok 9 tysięcy ton węgla mniej. Wyemituje również mniej CO2 za które trzeba zapłacić. Ciepło wyprodukowane w trakcie spalania trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej. Paliwem będą oczywiście odpady pochodzące od naszych mieszkańców – poinformował Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.


Czytaj też: „ITPO dla Grudziądza”. Kolejna Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów na mapie Polski


Nowoczesna spalarnia odpadów komunalnych

Przetarg na nowoczesną spalarnię odpadów komunalnych w Suwałkach został ogłoszony w formule „projektuj i buduj”.

Instalacja, która powstanie nieopodal suwalskiego PEC-u. Spalarnia przyniesie realne korzyści dla mieszkańców miasta w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

Instalacja powstanie w sąsiedztwie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i ma znacząco wpłynąć na redukcję wzrostu rachunków za ogrzewanie, a także poprawić gospodarkę śmieciową miasta Suwałki. Instalacja będzie również produkowała prąd – mówi prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Mniej odpadów na wysypisku, więcej oszczędności

Spalarnia odpadów komunalnych uzyskała już warunki przyłączenia obiektu do sieci dystrybucyjnej PGE Dystrybucja S.A., dzięki temu ciepło, które zostanie wyprodukowane w trakcie spalania odpadów trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Nowa inwestycja spowoduje, że miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wyemituje mniej CO2, bo spalanie węgla zostanie zredukowane o 9 tysięcy ton.  

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w ubiegłym miesiącu uruchomiło również wartą ponad 33 mln zł linię do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów komunalnych. Dzięki temu mniej odpadów trafi na wysypisko.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!


źródło: um.suwalki.pl, suwalki.naszemiasto.pl

zdjęcie: suwałki.info

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE