Nowelizacja ustawy o OZE przeszła. Czy URE zdąży z aukcjami?

Nowelizacja ustawy o OZE przeszła. Aż 417 posłów było za jej uchwaleniem, a trzech wstrzymało się od głosu. Teraz czekamy na decyzje Senatu. Nie wiadomo jednak, czy Urząd Regulacji Energetyki zdąży z procedurą przygotowania platformy aukcyjnej i samych aukcji jeszcze w tym roku.

Nowelizacja ustawy o OZE, której projekt przygotowało Ministerstwo Energii, przeszła przez sejmowe komisje bez większych zmian. W czwartek, 18 lipca, jako ostatnia, projekt opiniowała Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa, która wprowadziła jedynie kilka drobnych poprawek. Dotyczyły one:

  • Rezygnacji ze zmiany charakteru kontraktu aukcyjnego (wykreślenie zmian w art. 93 ust. 12)
  • Objęcia rozszerzeniem systemu FiP do 2,5 MW także hydroenergetyki
  • Uzupełnienia wyłączenia ograniczeń w zakresie terminu ważności zaświadczeń uprawniających do składania ofert w systemie aukcyjnym
  • Zmiany definicji biogazu rolniczego w zakresie umożliwienia wykorzystywania ścieków przemysłowych

Nowelizacja ustawy o OZE ze zmianami

Co jeszcze ulega zmianie w znowelizowanej ustawie?

Jak podkreśla Tomasz Dąbrowski, wiceminister energii przewiduje ona realizację działań zmierzających do osiągnięcia 15-proc. udziału energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto do 2020r. Zmiany dotyczą także statusu prosumenta, którym mogą być także małe i średnie firmy. Nowelizacja modyfikuje również tzw. ustawę odległościową, o co lobbowały firmy związane z tzw. wiatrówką.

Zasadniczą jednak sprawą związaną z uchwaleniem nowelizacji ustawy o OZE było umożliwienie URE ogłoszenia terminu tegorocznych aukcji, które mają pozwolić na realizację inwestycji umożliwiających Polsce osiągnięcie celu unijnego w zakresie produkcji energii z OZE.


Wszystko, co musisz wiedzieć o OZE, znajdziesz w Magazynie Biomasa. 

Kliknij i sprawdź!


Sejm skierował teraz ustawę do Senatu. Jego najbliższe posiedzenie planowane jest na 31 lipca oraz 1 i 2 sierpnia 2019 r.

Dyrektor departamentu źródeł odnawialnych URE Katarzyna Szwed-Lipińska zwróciła uwagę, że ustawa powinna być już dawno uchwalona. Obecne terminy mogą skutkować tym, że Urząd nie zdąży z przygotowaniem aukcji.  – Potrzebujemy kilku miesięcy na dostosowanie systemu, dokonanie procesu prekwalifikacji i zaktualizowanie zaświadczeń– mówiła Katarzyna Szwed-Lipińska.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo! Sprawdź poniżej:

Źródło: Sejm, wnp.pl, seo.pl

This post is also available in: polski

bem