Nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie jest energooszczędna i przyjazna środowisku. Zamontowano pompy ciepła, fotowoltaikę, wielkie zbiorniki na deszczówkę oraz inteligentne rolety reagujące na słońce i wiatr.

Reklama

Siedziba Urzędu Marszałkowskiego składa się z przebudowanego gmachu przy ul. Piłsudskiego 40 (użytkowanego od stycznia ubiegłego roku) i nowoczesnego obiektu przy ul. Mazowieckiej 14. Oba budynki, których atrakcyjna architektura łączy się z ekologią, są nową wizytówką centrum Szczecina. Oficjalne otwarcie odbyło się w poniedziałek 17 kwietnia.


Czytaj również: W Dobczynie powstał ekologiczny dworzec


Ekologiczna siedziba Urzędu Marszałkowskiego

Ekologiczna siedziba Urzędu Marszałkowskiego zmieści ok. 750 pracowników. Łączna powierzchnia budynków wynosi prawie 22,7 tys. m2. Inwestycja kosztowała ponad 200 mln zł, z tego 76% stanowiły Fundusze Europejskie. Za realizację inwestycji odpowiedzialna była firma Mostostal Warszawa S.A.

– Podpisując w 2019 roku umowę na budowę siedziby Urzędu Marszałkowskiego, zyskaliśmy możliwość realizacji w Szczecinie unikalnego obiektu pod względem ekologicznych rozwiązań oraz efektywności energetycznej – podkreślił Jorge Calabuig Ferre, wiceprezes Mostostalu Warszawa SA.


Czytaj również: Ekologiczny basen w Lubaczowie


Siedziba Urzędu Marszałkowskiego jest samowystarczalna

Ekologiczna siedziba Urzędu Marszałkowskiego będzie pozyskiwać energię ze słońca. Na dachach budynków zainstalowano panele fotowoltaiczne (w sumie 102 moduły) o łącznej mocy maksymalnej 39,69 kWp.

Zainstalowano również dwie pompy ciepła o łącznej mocy grzewczej 225 kW i chłodzącej 180 kW. Ogrzewanie pomieszczeń odbywa się poprzez klimakonwektory.

– System pomp ciepła sprzężony z ogniwami fotowoltaicznymi powoduje, że jesteśmy samowystarczalni, jeśli chodzi o ogrzewanie. Mamy przyłącze do sieci miejskiej, ale jest traktowane jako rezerwowe. Ten budynek zużywa osiem razy mniej energii niż typowy budynek biurowy – stwierdził Olgierd Geblewicz.

Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w urządzenia i systemy redukujące zużycie prądu. Zastosowano energooszczędne i wydajne oprawy LED, a oświetlenie sterowane jest czujnikami obecności i wyłącza się automatycznie, gdy nie wykryje pracownika.

Nowoczesna automatyka w obiektach steruje m.in. elektrycznie zwijanymi roletami nad przeszklonym atrium. System zmienia ustawienia w zależności od kierunku wiatru, nasłonecznienia czy temperatury.


Czytaj również: UAM stawia na fotowoltaikę


Zminimalizowanie śladu węglowego

Instalacje wodno-kanalizacyjne obiektów wyposażono w system wykrywania wycieków. Baterie przy umywalkach i spłuczki posiadają ograniczenie przepływu (do 4 l/min), perlatory i aeratory. Do spłukiwania toalet i pisuarów wykorzystuje się tzw. wodę szarą. Będzie ona gromadzona w podziemnym zbiorniku o pojemności 81 m3 .

Zaprojektowano również dodatkowe zbiorniki retencyjne na deszczówkę o pojemności 116  m3. Pozwoli to zgromadzić wodę po intensywnej ulewie trwającej nawet 40 minut. Nową siedzibę Urzędu Marszałkowskiego wyposażono również w meble od polskiego producenta, co skróciło łańcuch dostaw i zminimalizowało ślad węglowy. Natomiast drewno użyte do produkcji pochodziło z odpowiedzialnej gospodarki leśnej, tzw. uprawy kontrolowanej, co potwierdzają certyfikaty FSC.

W obiekcie zainstalowano system BMS, mający na celu efektywne zarządzanie energetyczne, przy zapewnieniu wysokiej jakości powietrza, komfortu termicznego oraz odpowiedniego natężenia oświetlenia.

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło i zdjęcie: komunikat prasowy UMWZ

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE