Steico, producent materiałów izolacyjnych z włókna szklanego, w swojej fabryce płyt LVL w Czarnej Wodzie otworzył ekologiczną kotłownię opalaną biomasą. Moc obiektu to 13,4 MW, a produkowana zielona energia będzie wykorzystywana m.in. do suszarń czy ogrzewania basenów warzelnianych.
Aby pokryć zapotrzebowanie na energię cieplną, niezbędną do procesów technologicznych w uruchomionej w lipcu fabryce LVL w Czarnej Wodzie, firma Steico wybudowała nową, w pełni ekologiczną i energooszczędną kotłownię biomasową, w której będą spalane wyłącznie odpady produkcyjne pochodzenia drzewnego. – Inwestycja została zrealizowana w ciągu 15 miesięcy – informuje Szymon Krystecki z firmy Steico. – Obecnie trwają jeszcze odbiory kotła i urządzeń, ale instalacja już pracuje.
2,4 tony biomasy na godzinę
LVL to najbardziej wytrzymały materiał konstrukcyjny z drewna, którego dodatkowym atutem jest prostsza, a tym samym mniej kosztowna obróbka niż w przypadku stali czy betonu. Niższe koszty transportu, szybszy i łatwiejszy montaż i lepsza ochrona przeciwpożarowa to dodatkowe zalety przemawiające na korzyść tego nowatorskiego tworzywa, które zjednują mu coraz więcej zwolenników, zwłaszcza orędowników budownictwa energooszczędnego. Klejony warstwowo fornir jest materiałem w pełni ekologicznym, nie tylko dzięki naturalnemu surowcowi, z którego powstaje, ale również całemu procesowi jego produkcji – w zakładzie w Czarnej Wodzie nie marnuje się bowiem ani gram drewna. Mniejsze kawałki, które nie są przydatne do produkcji LVL, są zagospodarowywane na potrzeby innego produktu firmy – płyt izolacyjnych, natomiast pozostająca kora jest wykorzystywana do produkcji zielonej energii. Jest ona wytwarzana w nowym kotle na biomasę. Firma Steico zdecydowała się na kocioł firmy Vyncke typ JNO o mocy 13,4 MW. – W kotle jest spalana biomasa mokra pozostająca po produkcji płyt LVL, czyli kora z korowania kłód i trociny z kapowania, odpad suchy w postaci forniru poza klasowego, który nie zostanie wykorzystany na potrzeby produkcji, jak również pył drzewny pochodzący z procesu obróbki gotowych płyt – wymienia Piotr Łysiak, kierownik nowej linii LVL – Przy pełnej wydajności kocioł będzie spalał około 2,4 tony biomasy na godzinę i produkował w tym czasie około 16 ton pary technologicznej.
Zasili suszarnie i prasę główną
Koszt inwestycji kotłowni biomasowej wraz z całą infrastrukturą wyniósł 20 mln złotych. Przyjazna środowisku kotłownia na biomasę stanowi znakomitą alternatywę dla kosztownych źródeł ciepła na gaz płynny, olej opałowy i gaz ziemny. Nowa kotłownia nie tylko pozwoli dostarczyć do zakładu niezbędną energię cieplną, ale wykorzystać w efektywny sposób odpady poprodukcyjne. Cała, uzyskana z biomasy energia zostanie wykorzystana na potrzeby procesów technologicznych produkcji LVL – do zasilania suszarni i prasy głównej. W razie potrzeby energia z tego kotła może zostać wykorzystana do wspomagania pracy urządzeń do produkcji płyt porowatych, które również powstają w Czarnej Wodzie. Jest to druga kotłownia pracująca na terenie zakładu – pierwsza węglowa ma łączną moc 69 MW.
Źródło: Materiały prasowe Steico
Zdjęcia: Materiały prasowe Steico