Segregacja odpadów z nowym obowiązkiem. Materiały tekstylne będą musiały trafiać do osobnego pojemnika. To efekt decyzji, jakie podjęto na szczeblu unijnym na drodze dyrektywy. Ministerstwo Klimatu widzi potencjał w tym, by frakcja odpadów została zagospodarowana przez PSZOK-i.
To nie pierwsze działania podjęte przez Unię dla zrównoważenia sektora odzieżowego. Odpady tekstylne jako nowa frakcja to potencjał dla wdrażania rozwiązań z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego.
Znamy założenia nowej dyrektywy
Dyrektywa ramowa dotycząca odpadów (WFD) ma zawierać definicję odpadów tekstylnych. Ponadto w przepisach ma pojawić się wymóg tworzenia sprawozdań z ilości oraz sposobu zarządzania tą frakcją. Dzięki temu możliwe będzie monitorowanie, czy dyrektywa rzeczywiście jest wdrażana i na ile przybliża państwa unijne do skuteczniejszych działań w zakresie GOZ.
Czytaj też: Zakaz samochodów spalinowych nie tak restrykcyjny, jak się spodziewano. Będą zmiany
Samo prawo to jednak niewiele – konieczne jest edukacja i zwiększenie świadomości w zakresie tego, jak poważna jest potrzeba rozważnego kupowania i skutecznego segregowania tekstyliów. Jednocześnie system zbiórki ma zostać zoptymalizowany w taki sposób, aby w jak największym stopniu zachęcał do ponownego wykorzystania odzieży przed jej wyrzuceniem.
Skala wyrzucania odzieży jest potężna
W samym 2020 r. w Unii Europejskiej wyrzucono około 6,95 mln t odzieży, co oznacza, że każdy przeciętny obywatel kraju członkowskiego pozbył się 16 kg ubrań. Około 4,4 kg trafiło do recyklingu, ale pozostałe 11,6 kg wrzucono do odpadów zmieszanych. Znoszona odzież będąca pozostałością konsumentów stanowiła 82%, reszta to odpady poprodukcyjne i ubrania, których nie udało się sprzedać.
Obecnie składowanie i nieprawidłowa utylizacja odpadów tekstylnych to ogromny problem, czego przykładem jest sytuacja, do jakiej dochodzi na pustyni Atakama. W związku z tym konieczne działania dążące do bardziej zrównoważonego zagospodarowywania tej frakcji stanowią ważny element polityki klimatycznej.
Znacząca frakcja odpadów w Polsce
Polska znajduje się w TOP10, jeśli chodzi o ilość butów i odzieży, które trafiają do pojemników na odpady zmieszane. W niechlubnej klasyfikacji zajmujemy ósme miejsce. Szczyt rankingu przypadł Irlandii. Najniższy wynik spośród wszystkich państw UE odnotowały Niemcy i Grecja.
Czytaj też: Niemarnowanie żywności z nowymi przepisami. Będą kary dla niefrasobliwych
Poniższy diagram obrazuje, ile proporcjonalnie miejsca zajmuje frakcja tekstylna w poszczególnych krajach członkowskich. Podstawą dla wykresu stała się analiza składu odpadów (WCA) przeprowadzona przez poszczególne państwa. Warto zauważyć, że metodologia pozyskiwania tych statystyk nie została ujednolicona dla poszczególnych członków UE.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa
Źródło: European Environment Agency