W Orzyszu zakończyły się trwające od maja 2023 r. prace nad ciepłownią opalaną biomasą leśną. Generalnym wykonawcą inwestycji realizowanej na potrzeby miejscowego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych była firma Unipeb.

Reklama

Ciepłownia na biomasę w Orzyszu

Nowa ciepłownia na biomasę to nie tylko inwestycja w infrastrukturę, ale przede wszystkim w przyszłość miasta. Jednym z głównych efektów działania nowej jednostki będzie wyłączenie z użytkowania około 1500 kominów w mieście. To znacząco przyczyni się do poprawy jakości powietrza i stanowi kluczowy element walki ze zmianami klimatycznymi. Realne korzyści z inwestycji więc to, z jednej strony, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, a z drugiej oszczędności dla mieszkańców oraz poprawa jakości ich życia.

W ramach inwestycji zakładającej budowę kotłowni bazującej na produkcji energii cieplnej ze spalania biomasy, wybudowany został m.in. nowy budynek kotłowni na biomasę z zainstalowanymi 2 kotłami wodnymi, opalanymi zrębkami drzewnymi, o mocy znamionowej 5 MW każdy, magazyn biomasy o powierzchni ok. 500m2 oraz przykotłowy magazyn biomasy z podłogą ruchomą o powierzchni ok. 120m2.

Ciepłownia n biomasę w Orzyszu to koszt około 44 mln zł. Inwestycja została sfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bank Gospodarstwa Krajowego, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Orzyszu oraz Gminę Orzysz.


Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie


Projekty biomasowe Unipeb

Dostawcą technologii dla inwestycji jest polski producent urządzeń grzewczych – firma Intermet z Elbląga, a generalnym wykonawcą spółka Unibep.

Ciepłownia w Orzyszu to już czwarty kontrakt na inwestycję biomasową, którą firma realizuje w północno-wschodniej Polsce. W tym samym czasie Unipeb pracował przy kilku projektach biomasowych, m.in w Orzyszu, Ełku i w Hajnówce, gdzie modernizował i budował ciepłownie, które zostały wyposażone w nowoczesne kotły zasilane biomasą.

Od marca w Hajnówce działa już zrealizowana przez Unipeb kotłownia biomasowa. Tamtejszy MPEC nie tylko zmodernizował dwie istniejące kotłownie, ale zainwestował w instalację zasilaną biomasą, której funkcjonowanie w praktyce przełoży się na mniejsze zużycie węgla w mieście i niższe rachunki za ciepło dla mieszkańców.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

zdjęcie: Ewelina Karwowska / Gazeta Olsztyńska

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE